شهریور ۱, ۱۳۹۷

دوره آموزش زبان وحی

تعلّموا العربیّه فإنّها کلام الله الذی یکلّم به خلقه

(عربی را بیاموزید؛ چراکه خدا به وسیله آن با خلقش تکلم نموده است)

گرچه دوره‌های تدبر در قرآن محوریت فعالیت‌های مؤسسه گفتمان قرآن و ولایت را تشکیل می‌دهد، اما برای ارتقای کیفیت بهره‌گیری از این دوره‌ها و رشد مخاطبان نیاز به ارائه برخی سرفصل‌های تکمیلی دیگر وجود دارد تا آموزش تدبر، بطور جامع صورت پذیرد. یکی از این دوره ها، دوره آموزش زبان وحی است؛ زیرا مهمترین پیش نیاز برای انس مستقیم با کلام خداوند و فهم و تدبر بی واسطه آن، یادگیری زبان عربی می باشد.

اما یادگیری زبان عربی، معمولاً خاطرات ناخوشایندی را برای برخی از ما تداعی می کند؛ از قبیل: یادگیری برخی قواعد پیچیده و مشکل، یادگیری انواع و اقسام استثنائات، سر و کله زدن با بسیاری از مباحث بی فایده و… . مؤسسه گفتمان قرآن و ولایت سعی دارد در دوره آموزش زبان وحی، زبان عربی را با رویکردی متفاوت و کاربردی آموزش دهد؛ با رویکردی قرآنی و با ساختار و مدلی نوین. هدف از این دوره، از سویی تقویت فهم واژگان و جملات قرآنی به وسیله مرور و تثبیت مباحث اصلی صرف و نحو و از سوی دیگر تقویت و تدقیق فهم متن سوره ها به وسیله جمع بندی روش تدبر سوره ای است. این مباحث به مخاطبان کمک خواهد کرد تا در زمینه تدبر در قرآن، مهارت بهتر و بیشتری بیابند.

این دوره در دو سطح و سه ترم برگزار می شود: در سطح اول (ترم اول)، مباحث پایه و حداقلی لازم برای مخاطبان از دو علم صرف(واژه شناسی) و نحو (جمله شناسی) بیان شده و مورد تمرین قرار می گیرد. در سطح دوم (ترم دوم و سوم) مباحث واژه شناسی(صرف)، جمله شناسی(نحو) و متن شناسی (مباحث خاص روش تدبر سوره) با دقت بیشتر مورد بررسی قرار می گیرد. لازم به ذکر است، متن آموزشی این دوره، دو جلد کتاب «انس و آشنایی با زبان وحی» است که برای همین منظور توسط اساتید مؤسسه تألیف شده است (آشنایی با این کتب).

برخی از خصوصیات این دوره به شرح زیر است:

  • محوریت مباحث قرآنی در آموزش زبان عربی
  • تأکید بر نکاتی که در فهم معنا تأثیر دارند
  • آموزش عربی در قالبی منظم و قابل فهم
  • پرهیز از طرح استثنائات و جزئیات بی فایده
  • توجه به مقوله متن شناسی در ادبیات عرب

از آنجایی که پیش نیاز حضور در این دوره، آگاهی اولیه از کلیات مباحث صرف و نحو می باشد، لذا شرکت در سطح اول (ترم اول) این دوره، به همه متدبرینی که دست کم یک ترم از کلاسهای تدبر را گذرانده و آشنایی اولیه و علاقه به یادگیری زبان عربی دارند، توصیه می شود.

  • توضیحات اجرایی در مورد این دوره، در آستانه برگزاری آن به اطلاع مخاطبان آن خواهد رسید.