بهمن ۲۷, ۱۳۹۷

اطلاعیه ثبت نام دوره نخبگانی تدبر در قرآن

امیرالمؤمنین(ع): أَلَا لَا خَیْرَ فِی قِرَاءَهٍ لَیْسَ فِیهَا تَدَبُّر (اصول الکافی، ج۱، ص۳۶)

آگاه باشید! در قرائت قرآنی که تدبر در آن نباشد، خیری نیست!

فعالیت‌های دینی و قرآنی رایج، کمتر توانسته نیاز جوان امروزی در جهت دینداری آگاهانه، قرآن محور و همه جانبه نگر را تأمین کند؛ در این میان، حرکت تدبر در قرآن به عنوان جنبشی تحول‌آفرین، توانسته مسیر را برای بهره مندی از این نوع دینداری هموار کند و قرآن را به عنوان اصلی ترین عامل بصیرت دینی به صحنه آورَد و توجه نخبگان را به قرآن و کارآمدی آن هر چه بیشتر معطوف کند. مؤسسه گفتمان قرآن و ولایت بیش از ۱۳ سال است که در این مسیر، فعالیت آموزشی و پژوهشی تدبری انجام داده است(جهت آشنایی بیشتر با مؤسسه اینجا را کلیک کنید.).

این مؤسسه در دور جدید فعالیتهای خود، برای دانشجویان و طلابی که قصد، همت و فرصت جدی بر یادگیری تدبر در قرآن دارند، «دوره نخبگانی تدبر در قرآن» را طراحی کرده است.

آنچه در ادامه می آید، توضیحات بیشتر درباره «دوره پایه تدبر در قرآن» به عنوان بستر اصلی دوره نخبگانی تدبر در قرآن است. (برای برگزیدگان دوره پایه (با تأکید بر دانشجویان الهیات، طلاب و افرادی که قصد تغییر رشته به سمت الهیات یا طلبگی دارند.) که خواستار پیگیری هر چه قویتر مباحث تدبر در قرآن هستند، دوره آموزش تخصصی تدبر در قرآن نیز برگزار می شود، که توضیحات آن در اینجا آمده است.)

هدف دوره پایه

هدف از دوره پایه تدبر در قرآن، آشنا نمودن مخاطبان با مفهوم و روش تدبر در قرآن در قالب تدبر ۱۴ سوره «حدید تا تحریم و مزمل تا انسان» می‌باشد. این مجموعه سوره‌ها، یک بسته منسجم و جامع از سوره‌های حاکمیتی و اجتماعی (مدنی- سوره‌های حدید تا تحریم) و همچنین تعدادی از سور بنیادی- اعتقادی (مکی-سوره های مزمل تا انسان) هستند که سرشار از معارف وحیانی در سطوح مختلف فردسازی، جریان سازی، جامعه سازی و تمدن‌سازی است. توضیحات بیشتر در خصوص این دوره و همچنین درباره تدبر در قرآن را از اینجا دنبال کنید.

شرایط دوره پایه

شرایط شرکت‌کنندگان: دوره مزبور ویژه متقاضیان با شرایط زیر است:

 • برادران
 • دانشجویان (یا فارغ التحصیلان) و طلاب سطح۱
 • متولدین ۱۳۶۸ به بعد

– افرادی که واجد شرایط فوق نیستند، جهت پیگیری مباحث تدبری به اینجا مراجعه کنند.

مدت کل دوره: سه ترم

مدت ترم اول: ۸ جلسه دو ساعته

مکان برگزاری کلاسها: خ وصال شیرازی، بین بزرگمهر و طالقانی، ک شهید شمس، پ۳۱، مؤسسه گفتمان قرآن و ولایت (مکان روی نقشه)

توضیحات اجرایی ترم اول

زمان‌ های برگزاری کلاس:

افراد باید یکی از زمانهای ذیل را انتخاب و در کلاس مربوطه شرکت کنند:

 • یکشنبه ها؛ ۱۷ تا ۱۹ (شروع: ۱۲ اسفند۹۷ – پایان: ۲۹ اردیبهشت۹۸)
 • دوشنبه ها؛ ۱۷ تا ۱۹ (شروع: ۶ اسفند۹۷ – پایان: ۲۳ اردیبهشت۹۸)
 • سه شنبه ها؛ ۱۷ تا ۱۹ (شروع: ۲۰ فروردین۹۸ – پایان: ۶ خرداد۹۸)
 • پنجشنبه‌ ها؛ ۱۵ تا ۱۷ (شروع: ۹ اسفند۹۷ – پایان: ۱۹ اردیبهشت۹۸)
 • پنجشنبه‌ ها؛ ۱۷ تا ۱۹ (شروع: ۲۲ فروردین۹۸ – پایان: ۹ خرداد۹۸)

نکته: کلاسهایی که در ماه اسفند آغاز می شوند، از ۲۴ اسفند لغایت ۱۷ فروردین تعطیل می باشند.

هزینه ترم اول: ۷۰ هزار تومان

 • افراد در صورت تمایل می توانند به جای پرداخت شهریه کامل، مبلغ پیش ثبت نام دوره (مبلغ ۲۰ هزار تومان) را در هنگام ثبت نام و بقیه هزینه را در جلسه اول پرداخت کنند.
 • لازم به ذکر است مؤسسه گفتمان قرآن و ولایت از جهت مالی مستقل بوده و هزینه های خود را توسط انفاق‌های خیرین مردمی تحصیل می کند و تنها بخشی از این هزینه ها را از طریق اخذ شهریه حداقلی دوره‌ها تأمین می‌نماید، لذا مخاطبان گرامی می توانند به نیت انفاق جهت گسترش فرهنگ قرآنی، هزینه دوره را واریز نمایند.
 • در صورتی که به هر دلیل امکان پرداخت مبلغ فوق برای فردی وجود نداشت، موضوع را با مؤسسه و از طریق شماره ۰۹۹۱۲۰۴۳۲۵۴ بصورت تلفنی یا از طریق پیام رسان بله در میان بگذارد، تا در این خصوص تصمیم گیری شود.

الزامات شرکت در کلاس:

روند، محتوا و مواد آموزشی دوره های تدبر در قرآن نخبگانی به صورتی است که صرفاً با حضور فعال، پیگیر و منظم قابل یادگیری است، لذا حضور مستمر و فعال در کلاس ضروری بوده و نهایت غیبت مجاز، ۲ جلسه می باشد. به افرادی که شرایط حضور مستمر و فعال در کلاسها را ندارند، پیشنهاد می شود مجموعه تصویری «دوره آموزش تدبر در قرآن» را از اینجا تهیه و از این طریق مباحث تدبری را پیگیری کنند.

 • جهت حفظ نظم دوره ها، اگر فردی، بعد از ثبت نام، به هر دلیل، قصد انصراف از کلاسها را داشت، نهایت یک هفته قبل از شروع هر کلاس از طریق تماس تلفنی با شماره ۰۹۹۱۲۰۴۳۲۵۴ یا ارسال پیام از طریق پیام رسان بله، حتماً به مؤسسه اطلاع دهد. انصراف بعد از این تاریخ پذیرفته نبوده و هزینه ثبت نام عودت داده نمی شود.
 • در صورتی که واجد شرایط شرکت در دوره ها هستید، اما در این ترم نمی توانید شرکت کنید، با فشردن دکمه «اطلاع رسانی دوره های بعد»، مشخصات خود را جهت اطلاع رسانی ثبت نام ترم های بعد، ثبت نمایید.