آبان ۲۳, ۱۳۹۷

اطلاعیه ثبت نام دوره دانشجویی تدبر در قرآن

کِتابٌ أَنْزَلْناهُ إِلَیْکَ مُبارَکٌ لِیَدَّبَّرُوا آیاتِهِ وَ لِیَتَذَکَّرَ أُولُوا الْأَلْبابِ (ص/۲۹)

این قرآن کتابى پُر برکت است که به سوى تو فرستادیم تا همگان در آیات آن تدبر کنند و تا اینکه صاحب‌خِرَدان (به حقایق آن) متذکر شوند.

گفتمان دینی رایج، معمولاً با محوریت قرآن شکل نگرفته است و عمدتاً اخبار، نقلها، تاریخ، عرفان، فلسفه و گاه حتی خواب و شعر! است که شاکله گفتمان دینی را تشکیل داده است. از سوی دیگر در خود فعالیتهای قرآنی، «فهم قرآن» سکه رایج نیست و این روخوانی، روانخوانی، ترتیل، قرائت و حفظ قرآن است که محور و نقطه تأکید است. علاوه بر این حتی در فعالیتهای مربوط به فهم قرآن، مانند جلسات و دوره های تفسیر قرآن نیز «فهم جامع، منسجم و کارآمد قرآن» اصل قرار نگرفته است، و این نکات پراکنده اخلاقی، عرفانی، معرفتی و… است که خودنمایی می کند.

بر همین اساس است که عموم مردم و حتی نخبگان، عمدتاً فاقد بینش جامع قرآنی اند و نهایتاً قاری یا حافظ قرآن بوده و در این میان با نکات پراکنده ای از معارف قرآن آشنا هستند. راهکار حل این مشکل فرهنگی و جلوگیری از این روند اشتباه چیست؟

راهکار، محور قرار دادن قرآن در گفتمان دینی، اصل قرار دادن فهم قرآن در فعالیتهای قرآنی و توجه ویژه به فهم جامع و منسجم قرآن در حوزه های مربوط به فهم قرآن است. در این صورت «تدبر در قرآن» و گسترش و ترویج آن در میان عموم مردم به ویژه نخبگان، جایگاه بی بدیلی پیدا می کند، زیرا تدبر در قرآن فهم جامع و منسجم است که اصلی ترین فعالیت قرآنی بوده و می تواند جان مایه بصیرت دینی آحاد جامعه باشد. (درباره تدبر در قرآن بیشتر بدانید: اینجا)

مؤسسه گفتمان قرآن و ولایت با بیش از ۱۳ سال فعالیت پژوهشی و آموزشی در زمینه تدبر در قرآن، «دوره دانشجویی تدبر در قرآن» را برای برادران دانشجو (و فارغ التحصیل) که قصد و همت انس با قرآن و یادگیری تدبر در قرآن را دارند، طراحی کرده است. (آشنایی بیشتر با مؤسسه: اینجا)

این دوره چنانکه در جدول ذیل آمده است، در سه مقطع برگزار می گردد (توضیحات بیشتر درباره مقاطع سه گانه دوره دانشجویی تدبر در قرآن در اینجا آمده است).

نام دوره هدف دوره مدت دوره
دوره آشنایی آشنایی با تدبر در قرآن در قالب تدبر چند سوره یک ترم
دوره پایه کسب مقدمات پایه ای و تقویت مهارت تدبر در قرآن دو ترم
دوره تخصصی تربیت نیروی متخصص در زمینه تدبر در قرآن شش ترم

ثبت نام کنونی مربوط به مقطع اول یعنی «دوره آشنایی با تدبر در قرآن» است. جهت توضیحات بیشتر در خصوص این دوره و ثبت نام بر روی دکمه ذیل کلیک کنید.