پیش دوره آشنایی با تدبر در قرآن

کِتابٌ أَنْزَلْناهُ إِلَیْکَ مُبارَکٌ لِیَدَّبَّرُوا آیاتِهِ وَ لِیَتَذَکَّرَ أُولُوا الْأَلْبابِ (ص/۲۹)

این قرآن کتابى پُر برکت است که به سوى تو فرستادیم تا همگان در آیات آن تدبّر کنند و تا اینکه صاحبان خِرد (به حقایق آن) متذکر شوند.

در گفتمان دینی رایج در جامعه ما، متأسفانه اندیشه جامع قرآنی جایگاه محوری ندارد و جای قرآن را یا اخبار، نقلها و روایات پر کرده است، و یا ذوق و سلیقه های فقهی، فلسفی، عرفانی و کلامی میدان دار شده است و همین، موجبات نقص و اشکال و گاه حتی انحراف در ساحات مختلف سیاسی، اجتماعی و فرهنگی جامعه اسلامی‌مان را فراهم کرده است.

بر همین اساس، مؤسسه گفتمان قرآن و ولایت از ۱۶ سال پیش و با هدف تحول در گفتمان دینی جامعه، فعالیت‌های گسترده پژوهشی و آموزشی در زمینه فهم قرآن و تدبّر در آن را در دستور کار خود قرار داده است تا به تدریج گفتمان دینی جامعه، گفتمانی قرآن محور (قرآن پایه) شده، نقص‌ها، اشکالات و انحرافات از گفتمان دینی ما زدوده شود و موجبات اعتلای هر چه بیشتر جامعه اسلامی‌مان در ساحات مختلف سیاسی، اجتماعی و فرهنگی فراهم شود (جهت آشنایی بیشتر با مؤسسه اینجا کلیک کنید).

نقطه شروع فعالیت‌های مؤسسه، «مدرسه مجازی تدبّر در قرآن» است. در این مدرسه، تدبّر در قرآن به صورت مجازی-تعاملی و با شیوه‌ای نوین و آموزشی در دو ترم به دانشجویان، طلاب و فارغ التحصیلان دانشگاهی جوان آموزش داده می‌شود (جهت آشنایی بیشتر با “مدرسه مجازی تدبر در قرآن” و دروس آن اینجا کلیک کنید).

جهت تسهیل شرکت دانشجویان و طلاب در برنامه های این مدرسه، پیش دوره‌ای در قالب ۲ ساعت با عنوان «پیش دوره آشنایی با تدبّر در قرآن» و با هدف آشنایی اولیه مخاطبان با فضای مباحث آن طراحی شده است. متقاضیان، ابتدا در این پیش دوره، ثبت نام و شرکت می‌کنند و با کلیات مباحث و روند کار در قالب تدبّر در یک سوره آشنا می‌شوند و سپس در صورت تمایل، برای شرکت در مقاطع بعدی مدرسه، ثبت نام می‌کنند. توضیحات این پیش دوره در ادامه متن خواهد آمد.

💡 این دوره ویژه برادران دانشجو، طلبه و فارغ التحصیل دانشگاهی می باشد:
– دیگر مخاطبین، جهت شرکت در دوره های تدبر در قرآن و یا تهیه محصولات تدبری به اینجا مراجعه نمایند.

توضیحات اجرایی پیش دوره آشنایی با تدبّر در قرآن


محتوا
در این پیش دوره، چیستی، ضرورت، هدف و روش تدبر در قرآن مشخص شده و شرکت کنندگان در قالب یک نمونه سوره، با تدبر در سوره های قرآن به طور عینی آشنا می شوند.
جهت آشنایی بیشتر با محتوا و حال و هوای دوره، بر روی اینجا کلیک کنید.

نحوه برگزاری

این دوره به صورت غیر برخط (آفلاین) اما به صورت تعاملی برگزار می شود. بر این اساس دوره به صورت تلفیقی در دو بستر دنبال می شود:

الف- سامانه مشاهده جلسات

در این سامانه، فیلمهای ضبط شده دروس دوره قرار می گیرد و مخاطبان در زمان مقرر برای دوره می توانند دروس را از طریق این سامانه مشاهده کنند.

ب- کانال ارتباطات آموزشی و اجرایی

جهت تعامل بین مخاطبین و مؤسسه، یک کانال برای دوره در نظر گرفته شده است. مخاطبان از طریق ارتباط با ادمین کانال، سؤالات و ابهامات علمی خود را مطرح می کنند و سؤالات اعضاء و پاسخ اساتید به صورت تجمیعی در کانال در دسترس همه اعضاء جهت استماع و استفاده قرار می گیرد. البته در این کانال، اخبار، اطلاعیه ها، آیین نامه ها و دیگر موارد لازم علمی، آموزشی و اجرایی دوره نیز در اختیار مخاطبان قرار می گیرد.

توجه: مخاطبان توجه داشته باشند که تعامل از طریق کانال فوق یکی از ملزومات طی این بسته آموزشی می باشد، لذا لینک کانال دوره، بعد از اتمام ثبت نام در تاییده‌ی نهایی در اختیارتان قرار می گیرد تا بتوانید در کانال عضو شوید. این کانال در پیام رسان ایرانی ایتا می باشد، لذا برای اینکه بتوانید توسط لینکی که در اختیارتان قرار می گیرد به این کانال وارد شوید، اگر پیامرسان ایتا را تا کنون نصب نکرده اید، حتماً آن را تا قبل از اتمام ثبت نام نصب کرده و در آن عضو شوید. جهت دانلود اپلیکیشن پیام رسان ایتا بر روی اینجا کلیک نمایید.


کیفیت دروس و مهلت مشاهده آن
▪️«پیش دوره آشنایی با تدبر در قرآن» شامل ۸ جلسه آموزشی ضبط شده، هر کدام به مدت حدود ۱۵ دقیقه و مجموعاً به مدت ۲ ساعت بوده و از طریق سامانه ویژه ای قابل مشاهده می باشد.
▪️دروس پیش دوره مشابه سخنرانی های رایج مذهبی نبوده و یک آموزش مرحله به مرحله همراه با ارائه یک بحث منسجم و هدفمند با بهره گیری از نمودارها و اسلایدهای دقیق و با کیفیت است که نیازمند تأمل، تفکر و فعالیت شخصی او بصورت گام به گام (طی هشت مرحله) است.
▪️جهت آنکه مخاطبان بتوانند دروس را با فرصت مناسب و دقت لازم دنبال کنند، فرصت ۲ روزه (۴۸ ساعت) در نظر گرفته شده است. شرکت کنندگان در این مهلت دو روزه، در هر ساعت از شبانه روز که برایشان مناسب تر است، می توانند با مراجعه به سامانه، دروس دوره را با دقت و در صورت لزوم چندین بار مشاهده کنند.
▪️در هر زمان پس از پایان مشاهده دروس دوره توسط مخاطب، دسترسی به آزمون مختصر پایانی پیش دوره برقرار شده و وی می تواند از طریق سامانه و بصورت مجازی در آن شرکت کرده و در صورت قبولی، مجوز ثبت نام در ترم اول دوره دانشجویی تدبر در قرآن را پیدا کند.

زمان‌های برگزاری

▪️جهت تسهیل شرکت مخاطبان، دو روز در نظر گرفته برای پیش دوره، روزهای پنجشنبه و جمعه است که به طور معمول افراد در این دو روز فراغت بیشتری دارند.
▪️پیش دوره آشنایی با تدبر در قرآن، بطور متوسط هر دو هفته یکبار برگزار می شود و مخاطبان بنا به شرایط خود، یک بازه مشخص را انتخاب و در آن بازه زمانی در پیش دوره شرکت می کنند.

▪️پیش دوره‌هایی که ثبت نام شان در حال انجام است، به شرح ذیل است. یکی از بازه های پیش دوره مقارن با ماه مبارک رمضان می باشد و افراد می توانند متناسب با شرایط خود در یکی از این پیش دوره ها ثبت نام و شرکت کنند:

  • پنجشنبه و جمعه ۹ و ۱۰ تیر
  • پنجشنبه و جمعه ۳۰ و ۳۱ تیر
  • پنجشنبه و جمعه ۲۷ و ۲۸ مرداد

ثبت نام
❓ اگر بعد از مطالعه توضیحات فوق هنوز سؤال یا ابهامی درباره این دوره دارید، با ادمین واحد رسانه مؤسسه در ایتا (eitaa.com/tadabor_resaneh) ارتباط بگیرید.
جهت ثبت نام در پیش دوره و متناسب با دانشجو، طلبه یا فارغ‌التحصیل بودنتان، یکی از دکمه‌های زیر را کلیک کنید.