پیش دوره آشنایی با تدبر در قرآن

کِتابٌ أَنْزَلْناهُ إِلَیْکَ مُبارَکٌ لِیَدَّبَّرُوا آیاتِهِ وَ لِیَتَذَکَّرَ أُولُوا الْأَلْبابِ (ص/۲۹)

این قرآن کتابى پُر برکت است که به سوى تو فرستادیم تا همگان در آیات آن تدبّر کنند و تا اینکه صاحبان خِرد (به حقایق آن) متذکر شوند.

اندیشه جامع قرآنی در گفتمان دینی رایج در جامعه ما، متأسفانه جایگاه محوری ندارد و جای آن را اخبار، نقل ها و روایات، ذوق‌ها و سلیقه‌ها و گاه حتی خواب و شعر گرفته است! و همین، موجبات نقص و اشکال و گاه حتی انحراف در ساحات مختلف سیاسی، اجتماعی و فرهنگی جامعه اسلامی‌مان را فراهم کرده است.

بر همین اساس، مؤسسه گفتمان قرآن و ولایت از ۱۶ سال پیش و با هدف تحول در گفتمان دینی جامعه، فعالیت‌های گسترده پژوهشی و آموزشی در زمینه فهم قرآن و تدبّر در آن را در دستور کار خود قرار داده است تا به تدریج گفتمان دینی جامعه، گفتمانی قرآن محور (قرآن پایه) شده، نقص‌ها، اشکالات و انحرافات از گفتمان دینی ما زدوده شود و موجبات اعتلای هر چه بیشتر جامعه اسلامی‌مان در ساحات مختلف سیاسی، اجتماعی و فرهنگی فراهم شود (جهت آشنایی بیشتر با مؤسسه اینجا کلیک کنید).

نقطه شروع فعالیت‌های مؤسسه، «مدرسه مجازی تدبّر در قرآن» است. در این مدرسه، تدبّر در قرآن به صورت مجازی-تعاملی و با شیوه‌ای نوین و آموزشی در دو ترم به دانشجویان، طلاب و فارغ التحصیلان دانشگاهی جوان آموزش داده می‌شود (جهت آشنایی بیشتر با “مدرسه مجازی تدبر در قرآن” و دروس آن اینجا کلیک کنید ).

جهت تسهیل شرکت دانشجویان و طلاب در برنامه های این مدرسه، پیش دوره‌ای در قالب ۲ ساعت با عنوان «پیش دوره آشنایی با تدبّر در قرآن» و با هدف آشنایی اولیه مخاطبان با فضای مباحث آن طراحی شده است. متقاضیان، ابتدا در این پیش دوره، ثبت نام و شرکت می‌کنند و با کلیات مباحث و روند کار در قالب تدبّر در یک سوره آشنا می‌شوند و سپس در صورت تمایل، برای شرکت در مقاطع بعدی مدرسه، ثبت نام می‌کنند. توضیحات این پیش دوره در ادامه متن خواهد آمد.

💡 این دوره ویژه برادران دانشجو، طلبه و فارغ التحصیل دانشگاهی می باشد:
– دیگر مخاطبین، جهت شرکت در دوره های تدبر در قرآن و یا تهیه محصولات تدبری به اینجا مراجعه نمایند.

توضیحات اجرایی پیش دوره آشنایی با تدبّر در قرآن ‌ ‌ ‌

1- محتوا:

در این پیش دوره، چیستی، ضرورت، هدف و روش تدبر در قرآن مشخص شده و شرکت کنندگان در قالب یک نمونه سوره، با تدبر در سوره های قرآن به طور عینی آشنا می شوند.

▫️تدبّر چیست؟
تدبّر، فعالیتی است همگانی و عمومی، که طی آن علاوه بر فهم هر آیه، به ارتباط بین آیات در سوره‌های قرآن نیز توجه می‌شود تا به جای نکات پراکنده، یک نظام هدایتی از سوره درک گردد. بدین ترتیب، تدبّر -به عنوان فهم منسجم کتاب الهی- درک جامعی از قانون اساسی دین به دست می‌دهد که براساس آن، یک مسلمان می‌تواند چارچوب بینشی خود را سامان داده و جریان فکری اصیل را از غیراصیل تشخیص دهد.
(برای آشنایی بیشتر با مفهوم تدبر اینجا کلیک کنید)
▫️چه لزومی دارد در این دوره شرکت کنم؟

زاویه نگاه اول:

▫️جوان امروزی دو راه در پیش روی خود دارد: یا دینداری به سبک جاهلانه، تقلیدی و احساسی را برگزیند و یا دینداری آگاهانه و عالمانه را انتخاب کند. فعالیت های مختلف دینی در جامعه، هر دو مسیر را برای وی تسهیل می کند؛ اما آنچه در دنیای امروز -و البته در همیشه تاریخ- نیاز واقعی بوده، دینداری مستقر و پایدار است که جز با منش دوم حاصل نخواهد شد. اما برای اتخاذ سبک آگاهانه، چه روشی وجود دارد؟ آیا تفکر شخصی کافی است؟ آیا خواندن کتب متفکرین و صاحبنظران پاسخگوست؟ آیا شرکت دائمی در سخنرانی ها و پای ثابت منابر بودن جواب می دهد؟ آیا مطالعه آثار فلسفی یا عرفانی چاره کار است؟ آیا شرکت در دوره های مختلف دین شناسی کفایت می کند؟ آیا مراجعه مستقیم‌تر به منابع دین از طریق خواندن مجموعه های حدیثی یا کتب تفسیری جوابگوست؟ و آیا…
همه موارد فوق ممکن است ثمراتی داشته باشد، اما مسئله این است که قرآن و ولایت، چه مسیری را برای دینداری آگاهانه پیشنهاد می‌کند؟ در گفتمان قرآن و ولایت، تدبر در قرآن کریم، مهمترین، پایه ای ترین، اصلی ترین و ابتدایی ترین عنصر برای عموم مردم جهت ایجاد و تقویت بینش جامع دینی است. بینشی که هم عالمانه و عقلانی است و هم در جان و دل انسان رسوخ نموده و تأثیر می گذارد.
چنین است که وظیفه هر جوانی در عصر حاضر برای دینداری آگاهانه و پایدار، تدبر در قرآن کریم است.

زاویه نگاه دوم:

▫️برای بهره‌مندی از قرآن، غالباً حفظ، قرائت و یا مختصری ترجمه قرآن آموزش داده می‌شود و یا در سخنرانی‌ها به ارائه آموزه‌ها و معارف تفسیری قرآن پرداخته می‌شود. اما این فعالیت‌ها هیچ کدام، مخاطب را با کارکرد اصلی قرآن یعنی کتابی که قانون اساسی دین و منشور راهبردی تمدن و جامعه اسلامی است، آشنا نمی کنند. اما تدبر در قرآن، به عنوان فهم جامع، نظام‌مند و منسجم قرآن کریم شاهراه اصلی برای تثبیت کارکرد اصلی، کلان و راهبردی قرآن است. در تدبر، فرد علاوه بر فهم هر آیه، لازم است به ارتباط بین آیات در سوره‌های قرآن نیز توجه نماید تا به جای نکات پراکنده، یک نظام هدایتی از سوره ها درک کند. این فعالیت نه مانند ترجمه‌خوانی قرآن یک فعالیت ابتدایی و نه مانند تفسیر قرآن، یک پروسه تخصصی است. به تعبیر دیگر، در میان فعالیت‌های متداول قرآنی (قرائت، ترجمه و مفاهیم، تفسیر و…) حلقه‌ای مفقوده وجود دارد که «تدبر در قرآن» آن را تکمیل می‌کند.

▫️این دوره چه مزایا و حال و هوایی دارد؟

مؤسسه گفتمان قرآن و ولایت سعی دارد آموزش خود را با خصوصیات زیر همراه کند:

– آموزش تعاملی و نه یک ‌جانبه و استادمحور

– آموزش علمی، دقیق و ضابطه‌مند و نه صرفاً انگیزشی و معارفی

– آموزش همراه با تبیین مبانی و معیارها نه ذوقی و سلیقه‌ای

– آموزش روش‌ها و شیوه‌ها نه صرفاً ارائه محتوای نهایی

– آموزش هماهنگ با ذائقه جوانان و نخبگان

۲- نحوه برگزاری:

این دوره به صورت غیر برخط (آفلاین) اما به صورت تعاملی برگزار می شود. بر این اساس دوره به صورت تلفیقی در دو بستر دنبال می شود:

الف- سامانه مشاهده جلسات

در این سامانه، فیلمهای ضبط شده دروس دوره قرار می گیرد و مخاطبان در زمان مقرر برای دوره می توانند دروس را از طریق این سامانه مشاهده کنند.

ب- کانال ارتباطات آموزشی و اجرایی

جهت تعامل بین مخاطبین و مؤسسه، یک کانال برای دوره در نظر گرفته شده است. مخاطبان از طریق ارتباط با ادمین کانال، سؤالات و ابهامات علمی خود را مطرح می کنند و سؤالات اعضاء و پاسخ اساتید به صورت تجمیعی در کانال در دسترس همه اعضاء جهت استماع و استفاده قرار می گیرد. البته در این کانال، اخبار، اطلاعیه ها، آیین نامه ها و دیگر موارد لازم علمی، آموزشی و اجرایی دوره نیز در اختیار مخاطبان قرار می گیرد.

توجه: مخاطبان توجه داشته باشند که تعامل از طریق کانال فوق یکی از ملزومات طی این بسته آموزشی می باشد، لذا لینک کانال دوره، بعد از اتمام ثبت نام در تاییده‌ی نهایی در اختیارتان قرار می گیرد تا بتوانید در کانال عضو شوید. این کانال در پیام رسان ایرانی ایتا می باشد، لذا برای اینکه بتوانید توسط لینکی که در اختیارتان قرار می گیرد به این کانال وارد شوید، اگر پیامرسان ایتا را تا کنون نصب نکرده اید، حتماً آن را تا قبل از اتمام ثبت نام نصب کرده و در آن عضو شوید. جهت دانلود اپلیکیشن پیام رسان ایتا بر روی آیکون زیر کلیک نمایید:

 

۳- کیفیت دروس دوره و مهلت مشاهده آن

▪️«پیش دوره آشنایی با تدبر در قرآن» شامل ۸ جلسه آموزشی ضبط شده، هر کدام به مدت حدود ۱۵ دقیقه و مجموعاً به مدت ۲ ساعت بوده و از طریق سامانه ویژه ای قابل مشاهده می باشد.
▪️دروس پیش دوره مشابه سخنرانی های رایج مذهبی نبوده و یک آموزش مرحله به مرحله همراه با ارائه یک بحث منسجم و هدفمند با بهره گیری از نمودارها و اسلایدهای دقیق و با کیفیت است که نیازمند تأمل، تفکر و فعالیت شخصی او بصورت گام به گام (طی هشت مرحله) است.
▪️جهت آنکه مخاطبان بتوانند دروس را با فرصت مناسب و دقت لازم دنبال کنند، فرصت ۲ روزه (۴۸ ساعت) در نظر گرفته شده است. شرکت کنندگان در این مهلت دو روزه، در هر ساعت از شبانه روز که برایشان مناسب تر است، می توانند با مراجعه به سامانه، دروس دوره را با دقت و در صورت لزوم چندین بار مشاهده کنند.
▪️در هر زمان پس از پایان مشاهده دروس دوره توسط مخاطب، دسترسی به آزمون مختصر پایانی پیش دوره برقرار شده و وی می تواند از طریق سامانه و بصورت مجازی در آن شرکت کرده و در صورت قبولی، مجوز ثبت نام در ترم اول دوره دانشجویی تدبر در قرآن را پیدا کند.

۴- زمان برگزاری پیش دوره

▪️جهت تسهیل شرکت مخاطبان، دو روز در نظر گرفته برای پیش دوره، روزهای پنجشنبه و جمعه است که به طور معمول افراد در این دو روز فراغت بیشتری دارند.
▪️پیش دوره آشنایی با تدبر در قرآن، هر دو هفته یکبار برگزار می شود و مخاطبان بنا به شرایط خود، یک بازه مشخص را انتخاب و در آن بازه زمانی در پیش دوره شرکت می کنند.

▪️پیش دوره هایی که هم اکنون ثبت نام شان در حال انجام است، به شرح ذیل می‌باشد:

  • الف) پنجشنبه و جمعه ۷ و ۸ بهمن
  • ب) پنجشنبه و جمعه ۲۱ و ۲۲ بهمن
  • ج) پنجشنبه و جمعه ۵ و ۶ اسفند

💡توضیحات کامل در خصوص مقاطع بعدی که افراد بعد از قبولی در پیش دوره و به شرط تمایل می توانند در آن شرکت کنند، در این لینک آمده است.

برادرانی که قصد ثبت نام در این پیش دوره را دارند، متناسب با دانشجو، طلبه یا فارغ التحصیل بودن خود

یکی از دکمه های ذیل را کلیک کرده و روند ثبت نام خود را تکمیل کنند👇