تیر ۹, ۱۳۹۹

بسته کوتاه مدت آشنایی با تدبر در قرآن

کِتابٌ أَنْزَلْناهُ إِلَیْکَ مُبارَکٌ لِیَدَّبَّرُوا آیاتِهِ وَ لِیَتَذَکَّرَ أُولُوا الْأَلْبابِ (ص/۲۹)

این قرآن کتابى پُر برکت است که به سوى تو فرستادیم تا همگان در آیات آن تدبر کنند و تا اینکه صاحب‌خِرَدان (به حقایق آن) متذکر شوند.

🔵 گفتمان رایج دینی، متأسفانه با محوریت اخبار، نقل ها و روایات، ذوقها و سلیقه ها و گاه حتی خواب و شعر شکل گرفته است! و همین، موجبات اشکال و حتی انحراف در فرهنگ عمومی و دینی جامعه اسلامی مان را فراهم کرده است. بر همین اساس، مؤسسه گفتمان قرآن و ولایت بیش از ۱۵ سال است که فعالیتهای پژوهشی و آموزشی در زمینه تدبر در قرآن با رویکرد تحول در گفتمان دینی جامعه را در دستور کار خود قرار داده است تا گفتمان دینی قرآن محور (قرآن پایه)، گفتمان دینی غالب در جامعه اسلامی شود (آشنایی بیشتر با مؤسسه).

🔵 بستر فعالیتهای مؤسسه، دوره دانشجویی تدبر در قرآن است که ویژه دانشجویان (و فارغ التحصیلان) و طلاب جوان طراحی شده است (آشنایی بیشتر با دوره های مؤسسه).

🔵 اولین گام از دوره های مؤسسه، دوره مجازی ۱۰ هفته ای آشنایی با تدبر در قرآن است. جهت تسهیل شرکت دانشجویان و طلاب، مقطع اول دوره آشنایی در قالب بسته فشرده ۲ ساعته با عنوان «بسته کوتاه مدت آشنایی با تدبر در قرآن» طراحی شده است. متقاضیان، ابتدا در این دوره کوتاه مدت ثبت نام و شرکت می کنند و با کلیات مباحث و روند کار آشنا می شوند و سپس در صورت تمایل، برای شرکت در مقطع بعدی، اعلام آمادگی و ثبت نام می کنند.

✅ 1. محتوا:

در این دوره کوتاه مدت، چیستی، ضرورت، هدف و روش تدبر در قرآن مشخص شده و شرکت کنندگان در قالب یک نمونه سوره، با تدبر در سوره های قرآن به طور عینی آشنا می شوند.

⚫️ تدبر، فعالیتی است همگانی و عمومی، که طی آن علاوه بر فهم هر آیه، به ارتباط بین آیات در سوره‌های قرآن نیز توجه می‌شود تا به جای نکات پراکنده، یک نظام هدایتی از سوره درک گردد. بدین ترتیب، تدبر -به عنوان فهم منسجم کتاب الهی- درک جامعی از قانون اساسی دین به دست می‌دهد که براساس آن، یک مسلمان می‌تواند چارچوب بینشی خود را سامان داده و جریان فکری اصیل را از غیراصیل تشخیص دهد.

آشنایی بیشتر با مفهوم تدبر

زاویه نگاه اول:

⚪️ جوان امروزی دو راه در پیش روی خود دارد: یا دینداری به سبک جاهلانه، تقلیدی و احساسی را برگزیند و یا دینداری آگاهانه و عالمانه را انتخاب کند. فعالیت های مختلف دینی در جامعه، هر دو مسیر را برای وی تسهیل می کند؛ اما آنچه در دنیای امروز -و البته در همیشه تاریخ- نیاز واقعی بوده، دینداری مستقر و پایدار است که جز با منش دوم حاصل نخواهد شد. اما برای اتخاذ سبک آگاهانه، چه روشی وجود دارد؟ آیا تفکر شخصی کافی است؟ آیا خواندن کتب متفکرین و صاحبنظران پاسخگوست؟ آیا شرکت دائمی در سخنرانی ها و پای ثابت منابر بودن جواب می دهد؟ آیا مطالعه آثار فلسفی یا عرفانی چاره کار است؟ آیا شرکت در دوره های مختلف دین شناسی کفایت می کند؟ آیا مراجعه مستقیم‌تر به منابع دین از طریق خواندن مجموعه های حدیثی یا کتب تفسیری جوابگوست؟ و آیا…
همه موارد فوق ممکن است ثمراتی داشته باشد، اما مسئله این است که قرآن و ولایت، چه مسیری را برای دینداری آگاهانه پیشنهاد می‌کند؟ در گفتمان قرآن و ولایت، تدبر در قرآن کریم، مهمترین، پایه ای ترین، اصلی ترین و ابتدایی ترین عنصر برای عموم مردم جهت ایجاد و تقویت بینش جامع دینی است. بینشی که هم عالمانه و عقلانی است و هم در جان و دل انسان رسوخ نموده و تأثیر می گذارد.
چنین است که وظیفه هر جوانی در عصر حاضر برای دینداری آگاهانه و پایدار، تدبر در قرآن کریم است.

زاویه نگاه دوم:

🔵 برای بهره‌مندی از قرآن، غالباً حفظ، قرائت و یا مختصری ترجمه قرآن آموزش داده می‌شود و یا در سخنرانی‌ها به ارائه آموزه‌ها و معارف تفسیری قرآن پرداخته می‌شود. اما این فعالیت‌ها هیچ کدام، مخاطب را با کارکرد اصلی قرآن یعنی کتابی که قانون اساسی دین و منشور راهبردی تمدن و جامعه اسلامی است، آشنا نمی کنند. اما تدبر در قرآن، به عنوان فهم جامع، نظام‌مند و منسجم قرآن کریم شاهراه اصلی برای تثبیت کارکرد اصلی، کلان و راهبردی قرآن است. در تدبر، فرد علاوه بر فهم هر آیه، لازم است به ارتباط بین آیات در سوره‌های قرآن نیز توجه نماید تا به جای نکات پراکنده، یک نظام هدایتی از سوره ها درک کند. این فعالیت نه مانند ترجمه‌خوانی قرآن یک فعالیت ابتدایی و نه مانند تفسیر قرآن، یک پروسه تخصصی است. به تعبیر دیگر، در میان فعالیت‌های متداول قرآنی (قرائت، ترجمه و مفاهیم، تفسیر و…) حلقه‌ای مفقوده وجود دارد که «تدبر در قرآن» آن را تکمیل می‌کند.

🔴 مؤسسه گفتمان قرآن و ولایت سعی دارد آموزش خود را با خصوصیات زیر همراه کند:

– آموزش تعاملی و نه یک ‌جانبه و استادمحور

– آموزش علمی، دقیق و ضابطه‌مند و نه صرفاً انگیزشی و معارفی

– آموزش همراه با تبیین مبانی و معیارها نه ذوقی و سلیقه‌ای

– آموزش روش‌ها و شیوه‌ها نه صرفاً ارائه محتوای نهایی

– آموزش هماهنگ با ذائقه جوانان و نخبگان

✅ 2. نحوه برگزاری:

گذراندن این بسته نیازمند دنبال کردن مباحث از طریق ۲ بستر است:

🅰️ سامانه مشاهده جلسات

«بسته کوتاه مدت آشنایی با تدبر در قرآن» شامل ۸ فیلم آموزشی ضبط شده هر کدام به مدت حدود ۱۵ دقیقه و مجموعاً به مدت ۲ ساعت می باشد. این فیلمها در زمان مقرر و به مدت یک هفته بر روی سامانه ای (بدون امکان دانلود) به نمایش در خواهد آمد و افراد از طریق مشاهده جلسات در این سامانه، مباحث آموزشی را دنبال می کنند.

توجه: دروس ضبط شده، صرفاً یک سخنرانی نیست، بلکه ارائه دروس توسط اساتید، به صورت مرحله به مرحله و آموزشی و با بهره گیری از نمودارها و اسلایدهای دقیق، جذاب و با کیفیت است.

🅱️ کانال ارتباطی بین مخاطبان و مؤسسه

جهت تعامل بین مخاطبین و مؤسسه، یک کانال برای دوره در نظر گرفته شده است. در این کانال علاوه بر اطلاع رسانی اخبار، آیین نامه ها و قوانین دوره، فایل ترجمه هر سوره و پاسخ اساتید به سؤالات علمی-آموزشی مخاطبان و برخی موارد لازم دیگر در اختیار شرکت کنندگان قرار می‌گیرد. مخاطبان نیز ضمن ارتباط با ادمین کانال، می توانند سؤالات و ابهامات اجرایی، علمی و اشکالات فنی خود را مطرح و پاسخهای لازم را دریافت کنند.

توجه: مخاطبان توجه داشته باشند که تعامل از طریق کانال فوق یکی از ملزومات طی این بسته آموزشی می باشد، لذا لینک کانال دوره، بعد از اتمام ثبت نام در تاییده‌ی نهایی در اختیارتان قرار می گیرد تا بتوانید در کانال عضو شوید. این کانال در پیام رسان ایرانی بله می باشد، لذا برای اینکه بتوانید توسط لینکی که در اختیارتان قرار می گیرد به این کانال وارد شوید، اگر پیامرسان بله را تا کنون نصب نکرده اید، حتماً آن را تا قبل از اتمام ثبت نام نصب کرده و در آن عضو شوید. جهت دانلود اپلیکیشن پیام رسان بله بر روی آیکون زیر کلیک نمایید:

✅ 3. بازه زمانی برگزاری: این بسته در یکی از ۲ بازه زمانی ذیل برگزار می شود و مخاطبان در فرم ثبت نام می بایست یکی از این بازه ها را انتخاب و در دوره شرکت کنند:

الف- ۲ الی ۸ اسفند

ب- ۲۱ الی ۲۷ فروردین

– سامانه مشاهده جلسات در ابتدای هر بازه برای افراد باز خواهد شد و افراد تا پایان مهلت یک هفته ای هر بازه، می توانند فیلم های آموزشی دوره را در هر ساعت از شبانه روز به دلخواه خود از طریق سامانه، مشاهده کنند و در آزمون پایان بسته شرکت کنند.

– توضیحات بیشتر در خصوص مقطع دوم را از اینجا دنبال کنید.

✅ 4. شرایط شرکت کنندگان:

سطح محتوا و مدل دوره های مؤسسه و بسته کوتاه مدت آشنایی با تدبر در قرآن، متناسب با دانشجویان (فارغ التحصیلان) و طلاب جوان دارای شرایط ذیل می باشد:

  • برادران
  • دانشجویان (یا فارغ التحصیلان) و طلاب سطح ۱و۲
  • زیر ۳۰ سال سن (متولدین ۱۳۶۹ و بعد)

⚠️نکته: با توجه به اینکه مؤسسه شعبه خواهران ندارد، امکان جذب خواهران برای دوره دانشجویی فراهم نیست. خواهران و همه افرادی که واجد شرایط شرکت در این دوره نیستند، می توانند از اینجا مباحث تدبری را متناسب با شرایط خود دنبال کنند.

💳 5. شهریه

💵 شهریه واقعی دوره: ۷۰ هزار تومان

💵 شهریه با تخفیف: ۲۵ هزار تومان

– جهت تسهیل حضور علاقه مندان، شهریه دوره، با تخفیف و حداقلی در نظر گرفته شده است و باقیمانده هزینه های برگزاری دوره (اعم از هزینه های مربوط به سامانه و پشتیبانی فنی آن، پشتیبانی علمی دوره توسط اساتید، انجام امور اجرایی و آموزشی دوره توسط کادر اجرایی مؤسسه از مرحله تبلیغ و ثبت نام تا پایان دوره و…) با پیگیری مستمر از طریق خیرین مردمی تأمین می شود. البته در صفحه پرداخت، برای افرادی که استطاعت مالی دارند، این امکان وجود دارد که بیش از شهریه حداقلی دوره را پرداخت کرده و با این کار در امر تأمین هزینه های برگزاری هر چه بهتر و بیشتر دوره های تدبر در قرآن سهیم شوند.

– شرایط و قواعد دوره به طور کامل در این لینک آمده است. در صورت موافقت از طریق دکمه ذیل ثبت نام بفرمایید.