تیر ۹, ۱۳۹۹

بسته کوتاه مدت آشنایی با تدبر در قرآن

کِتابٌ أَنْزَلْناهُ إِلَیْکَ مُبارَکٌ لِیَدَّبَّرُوا آیاتِهِ وَ لِیَتَذَکَّرَ أُولُوا الْأَلْبابِ (ص/۲۹)

این قرآن کتابى پُر برکت است که به سوى تو فرستادیم تا همگان در آیات آن تدبر کنند و تا اینکه صاحب‌خِرَدان (به حقایق آن) متذکر شوند.

🔵 مؤسسه گفتمان قرآن و ولایت با ۱۵ سال فعالیت پژوهشی و آموزشی در زمینه تدبر در قرآن، سلسله دوره های آموزشی تدبر در قرآن را برای دانشجویان (فارغ التحصیلان) و طلاب جوان طراحی کرده است (آشنایی بیشتر با مؤسسه).

🔵 اولین گام از دوره های مؤسسه، دوره آشنایی با تدبر در قرآن می باشد (آشنایی بیشتر با دوره های مؤسسه). جهت تسهیل حضور دانشجویان و طلاب، مقطع اول دوره آشنایی در قالب بسته فشرده ۲ ساعته با عنوان «بسته کوتاه مدت آشنایی با تدبر در قرآن» طراحی شده است. متقاضیان، ابتدا در این دوره کوتاه مدت ثبت نام و شرکت می کنند و با کلیات مباحث و روند کار آشنا می شوند و سپس در صورتی که تمایل به ادامه دوره داشتند، برای شرکت در مقطع بعدی، اعلام آمادگی و ثبت نام می کنند.

✅ 1. محتوای بسته:

در این بسته، شرکت کنندگان کلیات مبانی، تعریف و روش تدبر در قرآن را فرا می گیرند و در قالب یک نمونه سوره، با تدبر در سوره های قرآن به طور عینی آشنا می شوند.

⚫️ تدبر، فعالیتی است همگانی و عمومی، که طی آن علاوه بر فهم هر آیه، به ارتباط بین آیات در سوره‌های قرآن نیز توجه می‌شود تا به جای نکات پراکنده، یک نظام هدایتی از سوره درک گردد. بدین ترتیب، تدبر -به عنوان فهم منسجم کتاب الهی- درک جامعی از قانون اساسی دین به دست می‌دهد که براساس آن، یک مسلمان می‌تواند چارچوب بینشی خود را سامان داده و جریان فکری اصیل را از غیراصیل تشخیص دهد.

آشنایی بیشتر با مفهوم تدبر

زاویه نگاه اول:

⚪️ جوان امروزی دو راه در پیش روی خود دارد: یا دینداری به سبک جاهلانه، تقلیدی و احساسی را برگزیند و یا دینداری آگاهانه و عالمانه را انتخاب کند. فعالیت های مختلف دینی در جامعه، هر دو مسیر را برای وی تسهیل می کند؛ اما آنچه در دنیای امروز -و البته در همیشه تاریخ- نیاز واقعی بوده، دینداری مستقر و پایدار است که جز با منش دوم حاصل نخواهد شد. اما برای اتخاذ سبک آگاهانه، چه روشی وجود دارد؟ آیا تفکر شخصی کافی است؟ آیا خواندن کتب متفکرین و صاحبنظران پاسخگوست؟ آیا شرکت دائمی در سخنرانی ها و پای ثابت منابر بودن جواب می دهد؟ آیا مطالعه آثار فلسفی یا عرفانی چاره کار است؟ آیا شرکت در دوره های مختلف دین شناسی کفایت می کند؟ آیا مراجعه مستقیم‌تر به منابع دین از طریق خواندن مجموعه های حدیثی یا کتب تفسیری جوابگوست؟ و آیا…
همه موارد فوق ممکن است ثمراتی داشته باشد، اما مسئله این است که قرآن و ولایت، چه مسیری را برای دینداری آگاهانه پیشنهاد می‌کند؟ در گفتمان قرآن و ولایت، تدبر در قرآن کریم، مهمترین، پایه ای ترین، اصلی ترین و ابتدایی ترین عنصر برای عموم مردم جهت ایجاد و تقویت بینش جامع دینی است. بینشی که هم عالمانه و عقلانی است و هم در جان و دل انسان رسوخ نموده و تأثیر می گذارد.
چنین است که وظیفه هر جوانی در عصر حاضر برای دینداری آگاهانه و پایدار، تدبر در قرآن کریم است.

زاویه نگاه دوم:

🔵 برای بهره‌مندی از قرآن، غالباً حفظ، قرائت و یا مختصری ترجمه قرآن آموزش داده می‌شود و یا در سخنرانی‌ها به ارائه آموزه‌ها و معارف تفسیری قرآن پرداخته می‌شود. اما این فعالیت‌ها هیچ کدام، مخاطب را با کارکرد اصلی قرآن یعنی کتابی که قانون اساسی دین و منشور راهبردی تمدن و جامعه اسلامی است، آشنا نمی کنند. اما تدبر در قرآن، به عنوان فهم جامع، نظام‌مند و منسجم قرآن کریم شاهراه اصلی برای تثبیت کارکرد اصلی، کلان و راهبردی قرآن است. در تدبر، فرد علاوه بر فهم هر آیه، لازم است به ارتباط بین آیات در سوره‌های قرآن نیز توجه نماید تا به جای نکات پراکنده، یک نظام هدایتی از سوره ها درک کند. این فعالیت نه مانند ترجمه‌خوانی قرآن یک فعالیت ابتدایی و نه مانند تفسیر قرآن، یک پروسه تخصصی است. به تعبیر دیگر، در میان فعالیت‌های متداول قرآنی (قرائت، ترجمه و مفاهیم، تفسیر و…) حلقه‌ای مفقوده وجود دارد که «تدبر در قرآن» آن را تکمیل می‌کند.

🔴 مؤسسه گفتمان قرآن و ولایت سعی دارد آموزش خود را با خصوصیات زیر همراه کند:

– آموزش تعاملی و نه یک ‌جانبه و استادمحور

– آموزش علمی، دقیق و ضابطه‌مند و نه صرفاً انگیزشی و معارفی

– آموزش همراه با تبیین مبانی و معیارها نه ذوقی و سلیقه‌ای

– آموزش روش‌ها و شیوه‌ها نه صرفاً ارائه محتوای نهایی

– آموزش هماهنگ با ذائقه جوانان و نخبگان

✅ 2. نحوه برگزاری:

این بسته بر روی ۲ بستر برگزار و دنبال می‌شود:

🅰️ سامانه مشاهده جلسات

«بسته کوتاه مدت آشنایی با تدبر در قرآن» شامل ۹ فیلم آموزشی ضبط شده هر کدام به مدت حدود ۱۵ دقیقه و مجموعاً به مدت ۲ ساعت می باشد. این فیلمها در زمان مقرر بر روی سامانه ای به نمایش در خواهد آمد و افراد از طریق مشاهده جلسات در این سامانه، مباحث آموزشی را دنبال می کنند (امکان دانلود فیلمها وجود ندارد).

توجه: جهت بالا بردن کیفیت آموزشی دوره و جذابیت هر چه بیشتر آن، در کنار ارائه اساتید، مطالب هر جلسه در قالب نمودارها و اسلایدهای آموزشی نمایش داده شده است.

🅱️ کانال ارتباطی در پیام رسان بله

جهت تعامل بین مخاطبین و مؤسسه، کانالی در پیام رسان بله در نظر گرفته شده است. در این کانال علاوه بر به اشتراک گذاشتن اخبار و اطلاعیه‌های دوره، فایل ترجمه هر سوره و پاسخ اساتید به سؤالات علمی-آموزشی مخاطبان و برخی موارد لازم دیگر در اختیار قرار می‌گیرد. مخاطبان نیز ضمن ارتباط با ادمین کانال، می توانند سؤالات و ابهامات اجرایی، علمی و اشکالات فنی خود را مطرح و ارسال کنند.

توجه: مخاطبان توجه داشته باشند که تعامل از این طریق یکی از ملزومات طی این بسته آموزشی می باشد، لذا لینک کانال دوره، بعد از اتمام ثبت نام در تاییده‌ی نهایی در اختیارتان قرار می گیرد تا بتوانید در کانال عضو شوید، البته برای اینکه بتوانید به این کانال وارد شوید، اگر پیامرسان بله را تا کنون نصب نکرده اید، حتماً آن را تا قبل از اتمام ثبت نام نصب کرده و در آن عضو شوید. جهت دانلود اپلیکیشن پیام رسان بله بر روی آیکون زیر کلیک نمایید:

✅ 3. بازه زمانی برگزاری:

این بسته در ۲ بازه زمانی مجزا برگزار می شود که مخاطبان می بایست، متناسب با فرصت و شرایط خود یکی از این بازه ها را انتخاب و در این بسته آموزشی شرکت کنند:

  • ۲۶ مهر الی ۲ آبان
  • ۲۴ الی ۳۰ آبان
  • ۲۲ الی ۲۸ آذر

– ابتدای هر بازه زمانی، سامانه برای افراد باز خواهد شد و افراد تا پایان بازه (یک هفته) می توانند فیلم های آموزشی دوره را در هر ساعت از شبانه روز به دلخواه خود از طریق سامانه معرفی شده، مشاهده کنند و در آزمون پایان بسته شرکت کنند.

توجه: افرادی که در بسته ۲۶ مهر الی ۲ آبان شرکت می کنند، می توانند مقطع دوم دوره را در همین ترم پاییز بگذرانند. زمان بندی مقطع بعدی دوره آشنایی و برخی توضیحات لازم دیگر در خصوص این مقطع را از اینجا دنبال کنید. مقطع دوم برای بسته های بعدی در ترم بهار برگزار می شود.

✅ 4. شرایط شرکت کنندگان:

سطح محتوا و مدل دوره های مؤسسه و بسته کوتاه مدت آشنایی با تدبر در قرآن، متناسب با دانشجویان (فارغ التحصیلان) و طلاب جوان دارای شرایط ذیل می باشد:

  • برادران
  • دانشجویان (یا فارغ التحصیلان) و طلاب سطح ۱و۲
  • زیر ۳۰ سال سن (متولدین ۱۳۶۹ و بعد)

⚠️نکته: با توجه به اینکه مؤسسه شعبه خواهران ندارد، امکان جذب خواهران برای دوره دانشجویی فراهم نیست. خواهران و همه افرادی که واجد شرایط شرکت در این دوره نیستند، می توانند از اینجا مباحث تدبری را متناسب با شرایط خود دنبال کنند.

💳 5. شهریه

💵 25 هزار تومان

– هزینه های این دوره (اعم از هزینه های مربوط به سامانه و پشتیبانی فنی آن، پشتیبانی علمی دوره توسط اساتید و امور آموزشی و اجرایی دوره از مرحله ثبت نام تا پایان دوره توسط کادر اجرایی مؤسسه و…) بیشتر از هزینه فوق است، اما جهت تسهیل حضور علاقه مندان، فقط بخشی از هزینه توسط شرکت کنندگان تأمین می شود و باقی هزینه از طریق خیرین مردمی که عمدتاً خود از شرکت کنندگان سابق دوره ها بوده اند، تأمین می شود.