مدرسه مطالعات قرآنی


«مدرسه مطالعات قرآنی» چرا تشکیل شده و هدفش چیست؟

گفتمان دینی جامعه ما دچار نقیصه ها، اشکالات و حتی گاه انحرافاتی شده است. عمده این مشکل به خاطر محور نبودن قرآن در این گفتمان است. اگر بگذریم از عوام دیندار که خواب و رؤیا، شعر و خیالات، خرافات، افسانه ها و باورهای غلط به جا مانده از گذشته، محوریت دین داری شان را تشکیل می دهد، و حتی اگر بگذریم از روشنفکران مسلمان که دینداری شان مبتنی بر شبه عقلانیتی است که بسیار متأثر از نتایج علوم حسی و تجربی و یا آمار علوم اجتماعی است؛ ما با بسیاری از اهل معرفت دینی مواجه می شویم که اندیشه قرآنی در منظومه دینی آنها جایگاهی ندارد و مفاهیم پراکنده روایی-تاریخی با معجونی از مفاهیم عرفانی-فلسفی جایگزین نظام جامع مفاهیم قرآنی شده است، و بهره این طیف از قرآن، تنها خواندنی برای ثواب و نهایت نکاتی تفسیری از برخی آیات گزینش شده است. اما گفتمان اسلام ناب، گفتمان قرآن محور است. در این گفتمان، انسان مؤمن، منظومه فکری اش با محوریت قرآن شکل می گیرد و دیگر منابع و علوم با این منظومه فکری قرآنی، ارزیابی و پالایش شده و درک جامع و صحیحی از آنها صورت می گردد.

«مدرسه مطالعات قرآنی» در راستای تحول گفتمانی فوق الذکر شکل گرفته است و افق خود را نیروسازی و جریان سازی در راستای ترویج و نهادینه کردن گفتمان صحیح قرآنی یا همان گفتمان قرآن و ولایت قرار داده است. (تعریف گفتمان قرآن و ولایت و تبیین آثار، نتایج و الزامات آن: اینجا)

بر این اساس، هدف این مدرسه، تربیت نیروی متخصص در زمینه گفتمان قرآنی است که هم با منظومه مفاهیم تدبری قرآن آشنا هستند، هم گفتمان قرآن محور دینی و مبانی آن را به خوبی می شناسند و هم این توانایی علمی و مهارتی را کسب کرده اند که به تدریج وارد یکی از عرصه های پژوهش، آموزش یا ترویج این گفتمان شوند.


مخاطب اصلی این مدرسه کیست؟

حرکت تحولی، نیاز به فکر و نیروی جوان دارد. حرکت تحولی نیاز به عدم پافشاری بر باورهای غلط گذشته و قدرت آزاد اندیشی، خلاقیت و فکر نو دارد. حرکت تحولی نیاز به همت بلند، تلاش پیگیر و صبر و استقامت دارد، لذا مخاطب این مدرسه، نخبگان جوان دانشگاه و حوزه هستند که اهل فکر، آزاد اندیشی، خلاقیت، همت و تلاش هستند.

از سوی دیگر از آنجا که هدف تعریف شده برای این مدرسه، یک هدف تخصصی می باشد، مخاطبان این مدرسه یا می بایست محصل در رشته های دینی حوزه و دانشگاه باشند، یا قصد تغییر رشته به سمت این رشته ها را داشته باشند و یا اگر جزء هیچ کدام از این دو مورد نیستند، علاقه و همت، وقت و فرصت، ظرفیت و آمادگی در زمینه مطالعات تخصصی دینی را داشته باشند.


برنامه تحصیلی مدرسه

برنامه درسی ای که برای این مدرسه طراحی شده است، به شرح ذیل می باشد:
۱- پیش دوره آشنایی با تدبر در قرآن: در این پیش دوره، چیستی، ضرورت، هدف و روش تدبر در قرآن مشخص شده و شرکت کنندگان در قالب یک نمونه سوره، با تدبر در سوره های قرآن به طور عینی آشنا می شوند. این پیش دوره، شامل ۸ جلسه آموزشی ضبط شده، هر کدام به مدت حدود ۱۵ دقیقه و مجموعاً به مدت ۲ ساعت است.

۲- ترم اول: شامل دو درس به شرح ذیل می باشد:

الف- کارگاه تدبر در سور مدنی: در این درس، اعضاء دوره، تدبر در سوره های مدنی و حاکمیتی قرآن کریم را تمرین می کنند و با محتوای کلی سوره های مدنی و حاکمیتی قرآن آشنا می شوند. سوره های این درس، عبارتند از: سوره های ممتحنه، صف، جمعه، تغابن، طلاق و تحریم. این درس در ۱۲ هفته آموزشی ارائه می گردد.

ب- در آمدی بر زبان وحی: در این درس، رئوس مطالب کتاب زبان وحی مقدماتی که چارچوب اصلی واژه‌شناسی و جمله‌شناسی قرآنی است، به صورت خلاصه و منسجم مرور می‌شود. این دوره به صورت مجازی و غیر بر خط و در مدت ۴ هفته آموزشی (مجموعاً حدود ۵ ساعت آموزشی) برگزار می شود. هر هفته از آموزش، عموماً مشتمل بر ۶ جلسه آموزشی است که زمان هر جلسه حدود ۱۰ دقیقه می باشد.

۳- ترم دوم: شامل دو درس به شرح ذیل می باشد:

الف- کارگاه تدبر در سور مکی: در این درس، اعضاء دوره، تدبر در سوره های مکی و بنیادی-اعتقادی قرآن کریم را تمرین کرده و با محتوای کلی سوره های مکی قرآن آشنا می شوند. سوره های این درس عبارتند از سوره های: ملک، قلم، معارج، مزّمّل، مدّثّر، قیامت و انسان. این درس در ۱۲ هفته آموزشی ارائه می گردد.

ب- دوره کارگاه زبان وحی: در دوره درآمدی بر زبان وحی، کلیات مباحث زبان وحی مقدماتی بیان شده است، لذا در این دوره برخی جزئیات دقیق تر و مطالب تکمیلی باقیمانده ارائه می گردد. این دوره به صورت مجازی و غیر بر خط و در مدت ۵ هفته آموزشی (مجموعاً حدود ۷ ساعت آموزشی) برگزار می شود. هر هفته از آموزش، عموماً مشتمل بر ۴ جلسه آموزشی است که زمان هر جلسه حدود ۲۰ دقیقه می باشد.

ترمهای بعدی شامل دروسی مانند: تدبر در کل قرآن و آشنایی با منظومه فکری قرآن، آموزش زبان وحی متوسطه و… است که جزئیات آن به افرادی که در دو ترم اول قبول می شوند، اطلاع رسانی می گردد.


شهریه مدرسه
جهت تسهیل حضور علاقه مندان، هزینه تحصیل در این مدرسه به صورت حداقلی و با حدود ۷۰% تخفیف در نظر گرفته شده است (و همچنین جهت تسهیل بیشتر امکان پرداخت قسطی نیز فراهم شده است.) و باقیمانده هزینه های برگزاری با پیگیری مستمر از طریق خیرین مردمی تأمین می شود. بر این اساس شهریه هر یک از ترمها به شرح زیر است:
شهریه پیش دوره: ۳۵ هزار تومان
شهریه ترم اول (مجموع دو درس): ۲۵۰ هزار تومان
شهریه ترم دوم(مجموع دو درس): ۲۸۰ هزار تومان

گواهینامه آموزشی پایان دوره
به شرکت کنندگان مدرسه مطالعات قرآنی بعد از اتمام موفق همه دروس دو ترم اول، گواهینامه آموزشی از طرف مؤسسه گفتمان قرآن و ولایت اعطاء می‌گردد.

نحوه ثبت نام

✍🏻 علاقه‌مندانی که تا کنون در دوره های مدرسه مطالعات قرآنی شرکت نکرده اند، جهت ثبت نام از طریق دکمه ذیل اقدام بفرمایند:

✍🏻 در صورتی که سابقاً در پیش دوره این مدرسه شرکت کرده و آن را با موفقیت به پایان رسانده‌اید و قصد ثبت نام در مقاطع و دروس بعدی را دارید، از طریق دکمه ذیل با امور آموزشی مدرسه مطالعات ارتباط گرفته و نحوه ثبت نام را جویا شوید: