فروردین ۱۸, ۱۳۹۹

معرفی مؤسسه گفتمان قرآن و ولایت

تجربه برگزاری دوره های مختلف قرآنی در دانشگاه تهران از سال ۱۳۸۱، مقدماتی را ایجاد کرد تا در تابستان سال ۱۳۸۴ «طرح تدبر در قرآن دانشگاهیان» با هدف ترویج فرهنگ ارتباط روشمند با قرآن کریم و همچنین تعمیق بصیرت قرآنی-ولایی کار خود را آغاز نماید. طی سال‌های ۸۴ تا ۸۹ در قالب این طرح، دوره‌های تدبر در سطوح مختلف برای دانشجویان با مرکزیت مسجد دانشگاه تهران برگزار شد. بعد از آن، در سال‌های ۹۰ تا ۹۲ این دوره ها با مرکزیت حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان (مرکز فاطمی) برگزار گردید و سپس از سال ۹۳ تا ۹۶ با مرکزیت مؤسسه قرآن و عترت رهپویان امام رضا(علیه السلام) دوره‌های جامع آموزش تدبر در قرآن برگزار شد.

پس از تجربیات سالهای ۸۴-۹۶ طرح تدبر در قرآن دانشگاهیان و حضور در مراکز مختلف، نیاز به یک مجموعه مستقل، متمرکز و پر توان، احساس می‌شد. این امر موجب شد تا مسئولین طرح، اقدام به ثبت مؤسسه‌ای مستقل جهت برپایی متمرکز و دائمی دوره‌ها نمایند. این مؤسسه با نام مؤسسه فرهنگی قرآن و عترت «گفتمان قرآن و ولایت» بعد از طی مراحل قانونی در سال ۹۶ مجوز فعالیت خود را به عنوان مؤسسه قرآنی چند منظوره تخصصی دریافت کرد و از این پس مؤسسه «گفتمان قرآن و ولایت» به عنوان پایگاه اصلی و دائمی طرح تدبر در قرآن نخبگانی بوده و فعالیت‌های مرتبط با گسترش گفتمان قرآن و ولایت با محوریت طرح تدبر در قرآن نخبگانی را به صورت هر چه قوی تر و منسجم تر از اواخر سال ۹۶ آغاز کرده است.

گزارش تفصیلی فعالیتهای مؤسسه در طول سالیان گذشته را در اینجا ببینید.

گفتنی است استاد محترم حجت الاسلام و المسلمین علی صبوحی بر سیاست ها و طرح‌های کلان مؤسسه گفتمان قرآن و ولایت نظارت داشته و این مؤسسه در راستای ترویج تدبر در قرآن، با مؤسسه تدبر در کلام وحی قم، همکاری می کند.