معرفی مؤسسه گفتمان قرآن و ولایت

1. تاریخچه مؤسسه

در تابستان ۱۳۸۴ «طرح تدبر در قرآن دانشگاهیان» با هدف ترویج فرهنگ ارتباط روشمند با قرآن کریم و همچنین تعمیق بصیرت قرآنی-ولایی با مرکزیت مسجد دانشگاه تهران آغاز به کار کرد و طی سال‌های ۸۴ تا ۸۹، دوره‌های تدبر در سطوح مختلف برای دانشجویان دانشگاههای مختلف برگزار شد. بعد از آن، در سال‌های ۹۰ تا ۹۲ این دوره ها با مرکزیت حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان (مرکز فاطمی) و سپس از سال ۹۳ تا ۹۶ با مرکزیت مؤسسه قرآن و عترت رهپویان امام رضا(علیه السلام) این دوره‌ها ادامه پیدا کرد. گفتنی است چارچوب اولیه این طرح بر اساس مبنا و روش استاد گرانقدر حجت الاسلام و المسلمین الهی زاده در تدبر در قرآن بنا شد و استاد محترم و یکی از شاگردان ایشان (استاد محترم حجت الاسلام علی صبوحی) به عنوان استاد در سالهای اولیه این طرح حضور داشتند.

پس از تجربیات سالهای ۸۴-۹۶ و حضور در مراکز مختلف دانشگاهی، مؤسسه فرهنگی قرآن و عترت «گفتمان قرآن و ولایت» به عنوان پایگاه اصلی و دائمی طرح تدبر در قرآن نخبگانی (دانشجویان و طلاب) و فعالیت‌های مرتبط با گسترش گفتمان قرآن و ولایت با اخذ مجوز از مراکز قانونی و با حضور مسئولین اصلی طرح تدبر در قرآن دانشگاهیان تأسیس شد و از آن سال تا کنون فعالیتهای این مؤسسه با قوت ادامه پیدا کرده و رشد کمی و کیفی خوبی را پیدا کرده است (گزارش تفصیلی فعالیتهای مؤسسه در طول سالیان گذشته را در اینجا ببینید.).

۲٫ هدف، رسالت و فعالیتهای اصلی مؤسسه

رسالت و هدف مؤسسه گفتمان قرآن ولایت، ایجاد پایگاه قرآنی-نخبگانی جریان‌ساز در کلان شهر تهران با رویکرد تحول در گفتمان دینی نخبگان جوان (دانشگاهی و حوزوی) و نهادینه شدن گفتمان قرآنی ولایی در میان ایشان است. این هدف با تمرکز در فعالیت های پژوهشی و آموزشی ذیل دنبال می شود:

۱) پژوهش در خصوص چارچوب و اصول گفتمان قرآن ولایی و تبیین علمی آن.

۲) تحقیق درباره مبانی و روش تدبر در قرآن و تبیین علمی آن.

۳) تربیت مدرس، استاد و پژوهشگر قرآنی- تدبری در قالب مدرسه مطالعات قرآنی

۴) آشنا کردن طلاب و دانشجویان جوان با مبانی و روش تدبر در قرآن و چارچوب گفتمان قرآنی در قالب مدرسه مجازی تدبر در قرآن