معرفی مدرسه مجازی تدبّر در قرآن

مؤسسه گفتمان قرآن و ولایت جهت آشنایی دانشجویان و طلاب جوان با تدبر در قرآن کریم و منظومه فکری قرآنی، اقدام به طراحی مدرسه مجازی تدبر در قرآن کرده است (آشنایی بیشتر با مؤسسه و دیگر فعالیتهای آن: اینجا). اهداف، برنامه ها و شرایط اجرایی این مدرسه به شرح ذیل است:

اهداف

▪️هدف «مدرسه مجازی تدبر در قرآن» آشنا کردن دانشجویان و طلاب جوان با تدبر در قرآن و کلیات منظومه فکری قرآنی است. در این مدرسه، مخاطبان با تعریف، جایگاه، ضرورت و روش کلی تدبر در قرآن آشنا شده و با کمک استاد در تعدادی از سوره‌های قرآن تدبر می‌کنند و می‌یابند که تدبر در قرآن امری شدنی و میسر برای همه انسان‌ها است و به خوبی تجربه می‌کنند که هر کدام از سوره‌های قرآن، مفاهیمی جامع، منسجم و یکپارچه را بیان می‌کنند، مفاهیمی که در سطوح مختلف فردی، خانوادگی، اجتماعی و تمدنی، هدایت گر جامعه بشری می‌باشد.

دروس و برنامه ترمها

برنامه درسی مدرسه مجازی تدبر در قرآن شامل یک پیش دوره و ۲ ترم آموزشی به شرح ذیل می باشد:

۱٫ پیش دوره آشنایی با تدبر در قرآن: در این پیش دوره، چیستی، ضرورت، هدف و روش تدبر در قرآن مشخص شده و شرکت کنندگان در قالب یک نمونه سوره، با تدبر در سوره های قرآن به طور عینی آشنا می شوند. این پیش دوره، شامل ۸ جلسه آموزشی ضبط شده، هر کدام به مدت حدود ۱۵ دقیقه و مجموعاً به مدت ۲ ساعت است.

۲٫ ترم اول – کارگاه تدبر در سور مدنی: در این ترم، اعضاء دوره، تدبر در سوره های مدنی و حاکمیتی قرآن کریم را تمرین می کنند و با محتوای کلی سوره های مدنی و حاکمیتی قرآن آشنا می شوند. سوره های این ترم به همراه سوره پیش دوره، عبارتند از: ۱۰ سوره مدنی حدید تا تحریم (حدید، مجادله، حشر، ممتحنه، صف، جمعه، منافقون، تغابن، طلاق و تحریم). این ترم در ۹ هفته آموزشی(مجموعاً ۱۰ ساعت آموزشی) برگزار می شود که در هر هفته مخاطبان می بایست تدبر یک سوره را با کمک مطالب ارائه شده در تدریس اساتید انجام دهند.

۳٫ ترم دوم – کارگاه تدبر در سور مکی: در این ترم، اعضاء دوره، تدبر در سوره های مکی و بنیادی-اعتقادی قرآن کریم را تمرین کرده و با محتوای کلی سوره های مکی قرآن آشنا می شوند. سوره های این ترم عبارتند از: ۱۰ سوره مکی ملک تا انسان (ملک، قلم، حاقّه، معارج، نوح، جنّ، مزّمّل، مدّثّر، قیامت و انسان). این ترم در ۱۰ هفته آموزشی(مجموعاً ۱۲ ساعت آموزشی) برگزار می شود که در هر هفته مخاطبان می بایست تدبر یک سوره را با کمک مطالب ارائه شده در تدریس اساتید انجام دهند.

نحوه ارائه دروس

دروس این مدرسه به صورت مجازی- تعاملی و بر روی ۲ بستر دنبال می‌شود:

۱- سامانه مشاهده جلسات

▪️این سامانه بستری است که در آن جلسات آموزشی ضبط شده، در یک بازه زمانی مشخص و به صورت هفته به هفته به نمایش در می آید و مخاطب بدون نیاز به دانلود مستقیم فیلمها، جلسات را به ترتیب از طریق سامانه مشاهده می نماید.

▪️دروس ضبط شده، صرفاً یک سخنرانی نیست، بلکه ارائه دروس توسط اساتید، به صورت مرحله به مرحله و آموزشی و با بهره گیری از نمودارها و اسلایدهای دقیق، جذاب و با کیفیت است.

▪️هر هفته از آموزش، مشتمل بر تعدادی از جلسات آموزشی مرتبط به هم (هر جلسه بین ۱۰ تا ۲۰ دقیقه، جمعاً بین ۱ تا ۲ ساعت) است که پس از رسیدن موعد هر هفته، دسترسی به آنها در سامانه آموزشی باز شده و مخاطب طی مدت یک هفته پیش رو می تواند جلسات را در زمان دلخواه مشاهده کند.

۲- کانال ارتباطی

▪️جهت هر چه تعاملی تر شدن دروس، امکان ارتباط مخاطب با مؤسسه در بستر پیام رسان ایتا فراهم شده است. در این بستر کانالی تشکیل شده و همه شرکت کنندگان دوره در آن عضو می‌شوند و اخبار، اطلاعیه‌ها، فایل‌ها و موارد لازم در اختیارشان قرار می‌گیرد و از سوی دیگر مخاطبان با ارتباط با ادمین کانال، سؤالات و ابهامات اجرایی خود را مطرح و پاسخ می‌گیرند.

▪️اعضاء در طول دوره می توانند سؤالات و ابهاماتی که پیرامون مباحث برایشان پیش می آید را پس از مشاهده کامل دروس هر هفته، تا پایان آن هفته به ادمین کانال ارسال کنند. همه سؤالات، تجمیع، دسته بندی و مرتب شده و توسط اساتید پاسخ داده می شود و در کانال دوره بارگذاری خواهد شد.

شهریه ترم‌ها

جهت تسهیل حضور علاقه مندان، متناسب با شاغل یا غیر شاغل بودن ایشان، هزینه تحصیل در این مدرسه به صورت حداقلی و با تخفیف در نظر گرفته شده است (و همچنین جهت تسهیل بیشتر امکان پرداخت قسطی نیز فراهم شده است.) و باقیمانده هزینه های برگزاری (اعم از هزینه های مربوط به سامانه و پشتیبانی فنی آن، پشتیبانی علمی دوره توسط اساتید، هزینه های مربوط به تبلیغ دوره ها و انجام امور اجرایی و آموزشی دوره توسط کادر اجرایی مؤسسه از مرحله تبلیغ و ثبت نام تا پایان دوره و…) با پیگیری مستمر از طریق خیرین مردمی تأمین می شود. بر این اساس شهریه هر یک از ترمها و دروس به شرح زیر است:

 

▪️منظور از غیر شاغلین، یعنی دانشجویان و طلابی که مشغولیت اصلی ایشان تحصیل است، ولو به صورت پاره وقت هم به کاری مشغول باشند. ضمناً فارغ التحصیلان غیر شاغل هم شامل همین دسته می شوند.

▪️منظور از شاغلین، افرادی است که مشغولیت اصلی ایشان شغل شان بوده ولو اینکه مشغول به تحصیل در حوزه یا دانشگاه نیز می باشند.

گواهینامه آموزشی پایان دوره

💡 به شرکت کنندگان مدرسه مجازی تدبر در قرآن در پایان دوره و بعد از اتمام موفق همه دروس، گواهینامه آموزشی از طرف مؤسسه گفتمان قرآن و ولایت اعطاء می‌گردد.

📈 ضمناً علاقه مندان بعد از اتمام دروس این مدرسه می توانند در مدرسه مجازی زبان وحی شرکت کرده و با زبان عربی قرآنی هر چه بیشتر آشنا شده و توانایی بیشتری در فهم واژگان و جملات قرآنی پیدا کنند و بدین وسیله مهارت هر چه بیشتری در زمینه تدبر در قرآن پیدا کند (آشنایی بیشتر با مدرسه زبان وحی و دروس آن: اینجا کلیک کنید).

نحوه ثبت نام

✍🏻 علاقه‌مندانی که تاکنون در دوره‌های تدبّر در قرآن شرکت نکرده‌اند و تمایل به شرکت در این دوره‌ها را دارند، جهت ثبت نام در پیش دوره آشنایی با تدبر در قرآن، از طریق دکمه ثبت نام ذیل اقدام بفرمایند:

✍🏻 در صورتی که سابقاً در پیش دوره آشنایی با تدبّر در قرآن شرکت کرده و آن را با موفقیت به پایان رسانده‌اید و قصد ثبت نام در مقاطع و دروس بعدی را دارید، از طریق دکمه ذیل با امور آموزشی مؤسسه ارتباط گرفته و نحوه ثبت نام را جویا شوید: