پیش دوره آشنایی با تدبر در قرآن- فارغ التحصیلان دانشگاهی

کِتابٌ أَنْزَلْناهُ إِلَیْکَ مُبارَکٌ لِیَدَّبَّرُوا آیاتِهِ وَ لِیَتَذَکَّرَ أُولُوا الْأَلْبابِ (ص/۲۹)

این قرآن کتابى پُر برکت است که به سوى تو فرستادیم تا همگان در آیات آن تدبر کنند و تا اینکه صاحبان خِرد (به حقایق آن) متذکر شوند.

⚡️ اندیشه جامع قرآنی در گفتمان دینی رایج در جامعه ما، متأسفانه جایگاه محوری ندارد و جای آن را اخبار، نقل ها و روایات، ذوقها و سلیقه ها و گاه حتی خواب و شعر گرفته است! و همین، موجبات نقص و اشکال و گاه حتی انحراف در ساحات مختلف سیاسی، اجتماعی و فرهنگی جامعه اسلامی مان را فراهم کرده است.

✅ بر همین اساس، مؤسسه گفتمان قرآن و ولایت از ۱۶ سال پیش و با هدف تحول در گفتمان دینی جامعه، فعالیتهای گسترده پژوهشی و آموزشی در زمینه فهم قرآن و تدبر در آن را در دستور کار خود قرار داده است تا به تدریج گفتمان دینی جامعه، گفتمانی قرآن محور (قرآن پایه) شده، نقصها، اشکالات و انحرافات از گفتمان دینی ما زدوده شود و موجبات اعتلای هر چه بیشتر جامعه اسلامی مان در ساحات مختلف سیاسی، اجتماعی و فرهنگی فراهم شود (آشنایی بیشتر با مؤسسه).

👨🏻‍💻 در راستای آشنا کردن فارغ التحصیلان دانشگاهی با تدبر در قرآن و منظومه فکری قرآنی، دوره مجازی تدبر در قرآن در دو ترم و حدود ۲۲ ساعت آموزشی در نظر گرفته شده است. (جهت آشنایی کامل با این دوره به این لینک مراجعه نمایید).

🌱البته جهت تسهیل شرکت متقاضیان، پیش دوره ای در قالب ۲ ساعت با عنوان «پیش دوره آشنایی با تدبر در قرآن» و با هدف آشنایی اولیه مخاطبان با فضای مباحث آن طراحی شده است. متقاضیان، ابتدا در این پیش دوره، ثبت نام و شرکت می کنند و با کلیات مباحث و روند کار در قالب تدبر یک سوره آشنا می شوند و سپس در صورت تمایل، برای شرکت در ادامه دوره، ثبت نام می کنند. توضیحات این پیش دوره در ادامه متن خواهد آمد.

💡 این دوره ویژه برادران فارغ التحصیل دانشگاهی (و زیر ۴۰ سال سن) می باشد:

– خواهران دانشجو یا طلبه برای ثبت نام در دوره های ویژه خود به سایت مؤسسه اندیشه قرآن و ولایت در اینجا مراجعه کنند.
– دیگر مخاطبین غیرواجد شرایط، جهت اطلاع از روشهای بهره گیری از مباحث تدبری و قرآنی به اینجا مراجعه نمایند.

توضیحات اجرایی پیش دوره آشنایی با تدبر در قرآن

✅ 1. محتوا:

در این پیش دوره، چیستی، ضرورت، هدف و روش تدبر در قرآن مشخص شده و شرکت کنندگان در قالب یک نمونه سوره، با تدبر در سوره های قرآن به طور عینی آشنا می شوند.

🔸 تدبر چیست❓
⚫️ تدبر، فعالیتی است همگانی و عمومی، که طی آن علاوه بر فهم هر آیه، به ارتباط بین آیات در سوره‌های قرآن نیز توجه می‌شود تا به جای نکات پراکنده، یک نظام هدایتی از سوره درک گردد. بدین ترتیب، تدبر -به عنوان فهم منسجم کتاب الهی- درک جامعی از قانون اساسی دین به دست می‌دهد که براساس آن، یک مسلمان می‌تواند چارچوب بینشی خود را سامان داده و جریان فکری اصیل را از غیراصیل تشخیص دهد.آشنایی بیشتر با مفهوم تدبر

🔸 چه لزومی دارد در این دوره شرکت کنم❓

زاویه نگاه اول:

⚪️ جوان امروزی دو راه در پیش روی خود دارد: یا دینداری به سبک جاهلانه، تقلیدی و احساسی را برگزیند و یا دینداری آگاهانه و عالمانه را انتخاب کند. فعالیت های مختلف دینی در جامعه، هر دو مسیر را برای وی تسهیل می کند؛ اما آنچه در دنیای امروز -و البته در همیشه تاریخ- نیاز واقعی بوده، دینداری مستقر و پایدار است که جز با منش دوم حاصل نخواهد شد. اما برای اتخاذ سبک آگاهانه، چه روشی وجود دارد؟ آیا تفکر شخصی کافی است؟ آیا خواندن کتب متفکرین و صاحبنظران پاسخگوست؟ آیا شرکت دائمی در سخنرانی ها و پای ثابت منابر بودن جواب می دهد؟ آیا مطالعه آثار فلسفی یا عرفانی چاره کار است؟ آیا شرکت در دوره های مختلف دین شناسی کفایت می کند؟ آیا مراجعه مستقیم‌تر به منابع دین از طریق خواندن مجموعه های حدیثی یا کتب تفسیری جوابگوست؟ و آیا…
همه موارد فوق ممکن است ثمراتی داشته باشد، اما مسئله این است که قرآن و ولایت، چه مسیری را برای دینداری آگاهانه پیشنهاد می‌کند؟ در گفتمان قرآن و ولایت، تدبر در قرآن کریم، مهمترین، پایه ای ترین، اصلی ترین و ابتدایی ترین عنصر برای عموم مردم جهت ایجاد و تقویت بینش جامع دینی است. بینشی که هم عالمانه و عقلانی است و هم در جان و دل انسان رسوخ نموده و تأثیر می گذارد.
چنین است که وظیفه هر جوانی در عصر حاضر برای دینداری آگاهانه و پایدار، تدبر در قرآن کریم است.

زاویه نگاه دوم:

🔵 برای بهره‌مندی از قرآن، غالباً حفظ، قرائت و یا مختصری ترجمه قرآن آموزش داده می‌شود و یا در سخنرانی‌ها به ارائه آموزه‌ها و معارف تفسیری قرآن پرداخته می‌شود. اما این فعالیت‌ها هیچ کدام، مخاطب را با کارکرد اصلی قرآن یعنی کتابی که قانون اساسی دین و منشور راهبردی تمدن و جامعه اسلامی است، آشنا نمی کنند. اما تدبر در قرآن، به عنوان فهم جامع، نظام‌مند و منسجم قرآن کریم شاهراه اصلی برای تثبیت کارکرد اصلی، کلان و راهبردی قرآن است. در تدبر، فرد علاوه بر فهم هر آیه، لازم است به ارتباط بین آیات در سوره‌های قرآن نیز توجه نماید تا به جای نکات پراکنده، یک نظام هدایتی از سوره ها درک کند. این فعالیت نه مانند ترجمه‌خوانی قرآن یک فعالیت ابتدایی و نه مانند تفسیر قرآن، یک پروسه تخصصی است. به تعبیر دیگر، در میان فعالیت‌های متداول قرآنی (قرائت، ترجمه و مفاهیم، تفسیر و…) حلقه‌ای مفقوده وجود دارد که «تدبر در قرآن» آن را تکمیل می‌کند.

🔸 این دوره چه مزایا و حال و هوایی دارد❓

🔴 مؤسسه گفتمان قرآن و ولایت سعی دارد آموزش خود را با خصوصیات زیر همراه کند:

– آموزش تعاملی و نه یک ‌جانبه و استادمحور

– آموزش علمی، دقیق و ضابطه‌مند و نه صرفاً انگیزشی و معارفی

– آموزش همراه با تبیین مبانی و معیارها نه ذوقی و سلیقه‌ای

– آموزش روش‌ها و شیوه‌ها نه صرفاً ارائه محتوای نهایی

– آموزش هماهنگ با ذائقه جوانان و نخبگان

✅ 2. نحوه برگزاری:

روند آموزش در این دوره به صورت تلفیقی از طریق ۲ بستر ذیل صورت می گیرد:

🅰️ سامانه مشاهده جلسات

«پیش دوره آشنایی با تدبر در قرآن» شامل ۸ فیلم آموزشی ضبط شده هر کدام به مدت حدود ۱۵ دقیقه و مجموعاً به مدت ۲ ساعت می باشد. این فیلمها در زمان مقرر و به مدت یک هفته بر روی سامانه ای (بدون امکان دانلود) به نمایش در خواهد آمد و افراد از طریق مشاهده جلسات در این سامانه، مباحث آموزشی را دنبال می کنند.

توجه: دروس ضبط شده، صرفاً یک سخنرانی نیست، بلکه ارائه دروس توسط اساتید، به صورت مرحله به مرحله و آموزشی و با بهره گیری از نمودارها و اسلایدهای دقیق، جذاب و با کیفیت است.

🅱️ کانال ارتباطی بین مخاطبان و مؤسسه

جهت تعامل بین مخاطبین و مؤسسه، یک کانال برای دوره در نظر گرفته شده است. در این کانال علاوه بر اطلاع رسانی اخبار، آیین نامه ها و قوانین دوره، فایل ترجمه هر سوره و پاسخ اساتید به سؤالات علمی-آموزشی مخاطبان و برخی موارد لازم دیگر در اختیار شرکت کنندگان قرار می‌گیرد. مخاطبان نیز ضمن ارتباط با ادمین کانال، می توانند سؤالات و ابهامات اجرایی، علمی و اشکالات فنی خود را مطرح و پاسخهای لازم را دریافت کنند.

توجه: مخاطبان توجه داشته باشند که تعامل از طریق کانال فوق یکی از ملزومات طی این بسته آموزشی می باشد، لذا لینک کانال دوره، بعد از اتمام ثبت نام در تاییده‌ی نهایی در اختیارتان قرار می گیرد تا بتوانید در کانال عضو شوید. این کانال در پیام رسان ایرانی ایتا می باشد، لذا برای اینکه بتوانید توسط لینکی که در اختیارتان قرار می گیرد به این کانال وارد شوید، اگر پیامرسان ایتا را تا کنون نصب نکرده اید، حتماً آن را تا قبل از اتمام ثبت نام نصب کرده و در آن عضو شوید. جهت دانلود اپلیکیشن پیام رسان ایتا بر روی آیکون زیر کلیک نمایید:

✅ 3. بازه زمانی برگزاری: این پیش دوره در ۲ بازه زمانی ذیل برگزار می شود و مخاطبان بنا به شرایط خود یکی از این بازه ها را انتخاب و در دوره شرکت می کنند:

الف- ۹ الی ۱۵ مرداد

ب- ۱۳ الی ۱۹ شهریور

– سامانه مشاهده جلسات در ابتدای هر بازه برای افراد باز خواهد شد و افراد تا پایان مهلت یک هفته ای هر بازه، می توانند فیلم های آموزشی دوره را در هر ساعت از شبانه روز به دلخواه خود از طریق سامانه، مشاهده کنند و در آزمون پایان بسته شرکت کنند.

🚦 4. شرایط، ضوابط و قواعد پیش دوره:

🔹 این دوره با توجه به فضا، روند و مدل آموزش دوره ها و سطح و نوع محتوای آن، متناسب با فارغ التحصیلان دانشگاهی زیر ۴۰ سال سن (متولدین ۱۳۶۰ و بعد) فراهم شده است.

🔹 دیگر شرایط، ضوابط و قواعد پیش دوره به طور کامل در این لینک آمده است. حتماً به دقت مطالعه کنید و در صورت موافقت، در این پیش دوره ثبت نام بفرمایید.

🔹 فارغ التحصیلان دانشگاهی که امکان شرکت ندارند و سایر مخاطبین غیر واجد شرایط، جهت اطلاع از روشهای بهره گیری از مباحث تدبری و قرآنی به اینجا مراجعه نمایند.

💳 5. شهریه پیش دوره

🔹 شهریه واقعی پیش دوره: ۸۰ هزار تومان

🔹 شهریه پیش دوره با ۴۰% تخفیف: ۴۸ هزار تومان

– جهت تسهیل حضور علاقه مندان، هزینه دوره ها به صورت حداقلی و با تخفیف در نظر گرفته شده است و باقیمانده هزینه های برگزاری دوره ها (اعم از هزینه های مربوط به سامانه و پشتیبانی فنی آن، پشتیبانی علمی دوره توسط اساتید، انجام امور اجرایی و آموزشی دوره توسط کادر اجرایی مؤسسه از مرحله تبلیغ و ثبت نام تا پایان دوره و…) با پیگیری مستمر از طریق خیرین مردمی تأمین می شود. البته در صفحه پرداخت، برای افرادی که استطاعت مالی دارند، این امکان وجود دارد که بیش از هزینه حداقلی دوره را پرداخت کرده و با این کار در امر تأمین هزینه های برگزاری هر چه بهتر و بیشتر دوره های تدبر در قرآن سهیم شوند.

در صورت تمایل از طریق دکمه ذیل، فرم ثبت نام را پر کرده و ثبت نام بفرمایید.👇