معرفی مدرسه مجازی تدبر در قرآن

✳️ مؤسسه گفتمان قرآن و ولایت در جهت آشنایی دانشجویان و طلاب جوان با تدبر در قرآن کریم و منظومه فکری قرآنی، اقدام به طراحی مدرسه مجازی تدبر در قرآن به شرح ذیل کرده است:

🎯 اهداف مدرسه

🔹 هدف «مدرسه مجازی تدبر در قرآن» آشنا کردن دانشجویان و طلاب جوان با تدبر در قرآن و کلیات منظومه فکری قرآن است. در این مدرسه، مخاطبان با تعریف، جایگاه، ضرورت و روش کلی تدبر در قرآن آشنا شده و با کمک استاد، در تعدادی از سوره‌های قرآن تدبر می‌کنند و می‌یابند که تدبر در قرآن امری شدنی و میسر برای همه انسان‌ها است و به خوبی تجربه می‌کنند که هر کدام از سوره‌های قرآن، مفاهیمی جامع، منسجم و یکپارچه را بیان می‌کنند، مفاهیمی که در سطوح مختلف فردی، خانوادگی، اجتماعی و تمدنی، هدایت گر جامعه بشری می‌باشد.

🔹 از منظری دیگر، هدف «مدرسه مجازی تدبر در قرآن»، تأمین ورودی برای تحصیل در «مدرسه مطالعات قرآنی» مؤسسه است. جهت آشنایی با مدرسه مطالعات قرآنی و شرایط تحصیل در آن به «اینجا» مراجعه کنید.

📚 برنامه مدرسه

مدرسه مجازی تدبر در قرآن، شامل یک پیش دوره و ۲ ترم آموزشی به شرح ذیل می باشد:

🔹 پیش دوره آشنایی با تدبر در قرآن: در این دوره کوتاه مدت، چیستی، ضرورت، هدف و روش تدبر در قرآن مشخص شده و شرکت کنندگان در قالب یک نمونه سوره، با تدبر در سوره های قرآن به طور عینی آشنا می شوند.

🔹 ترم اول – کارگاه تدبر در سور مدنی: در این ترم، اعضاء دوره، تدبر در سوره های مدنی و حاکمیتی قرآن کریم را تمرین می کنند و با محتوای کلی سوره های مدنی و حاکمیتی قرآن آشنا می شوند. سوره های این ترم به همراه سوره پیش دوره، عبارتند از: ۱۰ سوره مدنی حدید تا تحریم (حدید، مجادله، حشر، ممتحنه، صف، جمعه، منافقون، تغابن، طلاق و تحریم).

🔹 ترم دوم – کارگاه تدبر در سور مکی: در این ترم، اعضاء دوره، تدبر در سوره های مکی و بنیادی-اعتقادی قرآن کریم را تمرین می کنند و با محتوای کلی سوره های مکی قرآن آشنا می شوند. سوره های این ترم عبارتند از: ۱۰ سوره مکی ملک تا انسان (ملک، قلم، حاقّه، معارج، نوح، جنّ، مزّمّل، مدّثّر، قیامت و انسان)

💡 به افرادی که کل دوره را با موفقیت به پایان برسانند، در صورت تقاضا، گواهینامه پایان دوره از طرف مؤسسه اعطاء خواهد شد. برای شرکت در پیش دوره و ترم اول، گواهینامه مجزایی داده نخواهد شد.

🔜 یکی از دروس این مدرسه، دوره آموزشی زبان قرآن (زبان عربی قرآنی) است که اساتید مؤسسه مشغول طراحی آن هستند. این دوره نیز بعد از نهایی شدن، اطلاع رسانی خواهد شد.

📝 نحوه ارائه دروس مدرسه

✳️ دروس این مدرسه به صورت مجازی- تعاملی و بر روی ۲ بستر دنبال می‌شود:

۱٫ سامانه مشاهده جلسات

🔹 این سامانه بستری است که در آن جلسات آموزشی ضبط شده، در یک بازه زمانی مشخص و به صورت هفته به هفته به نمایش در می آید و مخاطب بدون نیاز به دانلود مستقیم فیلمها، جلسات را به ترتیب از طریق سامانه مشاهده می نماید.

🔹 دروس ضبط شده، صرفاً یک سخنرانی نیست، بلکه ارائه دروس توسط اساتید، به صورت مرحله به مرحله و آموزشی و با بهره گیری از نمودارها و اسلایدهای دقیق، جذاب و با کیفیت است.

🔹 هر هفته از آموزش، مشتمل بر تعدادی از جلسات آموزشی مرتبط به هم (هر جلسه: بین ۱۰ تا ۲۰ دقیقه) است که پس از رسیدن موعد هر هفته، دسترسی به آنها در سامانه آموزشی باز شده و مخاطب طی مدت یک هفته پیش رو می تواند جلسات را در زمان دلخواه مشاهده کند.

۲٫ کانال ارتباطی

🔹 جهت هر چه تعاملی تر شدن دروس، امکان ارتباط مخاطب با مؤسسه در بستر پیام رسان بله فراهم شده است. در این بستر کانالی تشکیل شده و همه شرکت کنندگان دوره در آن عضو می‌شوند و اخبار، اطلاعیه‌ها، فایل‌ها و موارد لازم در اختیارشان قرار می‌گیرد و از سوی دیگر مخاطبان با ارتباط با ادمین کانال، سؤالات و ابهامات اجرایی و علمی خود را مطرح و پاسخ می‌گیرند.