اردیبهشت ۱۳, ۱۳۹۹

معرفی دوره‌ها

معرفی دوره‌های تدبر در قرآن مؤسسه گفتمان قرآن و ولایت

🔴 مؤسسه گفتمان قرآن و ولایت بنا بر رسالت خویش و در جهت آموزش مهارت تدبر در قرآن کریم و گسترش و تعمیق گفتمان قرآن و ولایت در میان دانشجویان و طُلابی که قصد، همت و فرصت جدی بر یادگیری تدبر در قرآن را دارند، اقدام به طراحی دوره‌های تدبر در قرآن کرده است. این دوره ها در ۲ سطح برگزار می‌گردد:

 • دوره دانشجویی
 • دوره تخصصی

🔵 توضیح تفصیلی هر یک از این دوره‌ها به شرح ذیل است:

🎓دوره دانشجویی

1. دوره آشنایی:

⚪️ در این دوره مخاطبان با تعریف، جایگاه، ضرورت و روش کلی تدبر در قرآن آشنا شده و با کمک استاد، در تعدادی از سوره‌های قرآن تدبر می‌کنند و می‌یابند که تدبر در قرآن امری شدنی و میسر برای همه انسان‌ها است و به خوبی تجربه می‌کنند که هر کدام از سوره‌های قرآن، مفاهیمی جامع، منسجم و یکپارچه را بیان می‌کنند، مفاهیمی که در سطوح مختلف فردی، خانوادگی، اجتماعی و تمدنی، هدایت گر جامعه بشری می‌باشد.

📖 سوره‌های دوره

 • بسته سوره‌های به هم مرتبط حدید تا تحریم (۱۰ سوره حدید، مجادله، حشر، ممتحنه، صف، جمعه، منافقون، تغابن، طلاق و تحریم)

🗒 نحوه برگزاری دوره

🔴 این دوره بر روی ۲ بستر برگزار و دنبال می‌شود:

🅰️ سامانه آموزشی

⚫️ این سامانه بستری است که در آن جلسات آموزشی ضبط شده، در یک بازه زمانی مشخص و به صورت هفته به هفته به نمایش در می آید و مخاطب بدون نیاز به دانلود مستقیم فیلمها، جلسات را به ترتیب از طریق سامانه مشاهده می نماید.

🔹در کنار ارائه اساتید، مطالب هر جلسه در قالب نمودارها و اسلایدهای آموزشی نمایش داده می‌شود. این امر در کیفیت آموزش دوره و جذابیت آن، تأثیر بسزایی دارد.

🔹امکان دانلود فیلمها وجود ندارد و فقط مشاهده از طریق سامانه ممکن است.

🅱️ کانال ارتباطی در پیام رسان بله

⚪️ جهت هر چه تعاملی تر شدن دوره، امکان ارتباط مخاطب با مؤسسه در بستر پیام رسان بله فراهم شده است. در این بستر کانالی تشکیل شده و همه شرکت کنندگان دوره در آن عضو می‌شوند و اخبار، اطلاعیه‌ها، فایل‌ها و موارد لازم در اختیارشان قرار می‌گیرد و از سوی دیگر مخاطبان با ارتباط با ادمین کانال، سؤالات و ابهامات اجرایی و علمی خود را مطرح و پاسخ می‌گیرند.

⏳ طول و نحوه برگزاری دوره

🔹 دوره در ۱۰ هفته برگزار می شود.

🔹 هر هفته از آموزش، مشتمل بر تعدادی از جلسات آموزشی مرتبط به هم (هر جلسه: بین ۱۰ تا ۲۰ دقیقه) است که پس از رسیدن موعد هر هفته، دسترسی به آنها در سامانه آموزشی باز شده و مخاطب طی مدت یک هفته پیش رو می تواند جلسات را در زمان دلخواه مشاهده کند.

🔹 مخاطبان می توانند در طول هفته سؤالات خود را نسبت به مباحث هفته مطرح کنند. سؤالات در پایان هفته جمع آوری شده و توسط اساتید پاسخ داده و ضبط می شود و از طریق کانال اطلاع رسانی کلاس در اختیار همه مخاطبان قرار می گیرد.

🔹 مجموع ساعات آموزشی دوره در حدود ۱۲ ساعت است.

⚠️ جهت رعایت توالی آموزشی، مخاطبان می بایست مطالب را هفته به هفته دنبال کنند و تا پایان هفته دهم دوره را به پایان برسانند. بعد از پایان هفته دهم سامانه آموزشی بسته خواهد شد.

📝 نحوه ارزیابی دوره

جهت اینکه مخاطبان با دقت و تأنی مطالب دوره را دنبال کنند، در طول ترم، آزمونکهایی به صورت تستی و صحیح – غلط از شرکت کنندگان گرفته می شود و شرکت کنندگان با قبولی در این آزمونکها می توانند دوره را ادامه دهند. در پایان دوره نیز یک آزمون به همین صورت گرفته خواهد شد. این آزمونها در همان سامانه آموزشی دوره بارگذاری و به صورت مجازی برگزار می شود.

💠 مقاطع دوره:

این دوره در دو مقطع برگزار می شود:

۱- مقطع اول: بسته آشنایی با تدبر

جهت تسهیل حضور دانشجویان و طلاب، مقطع اول دوره آشنایی در قالب بسته فشرده ۲ ساعته با عنوان «بسته کوتاه مدت آشنایی با تدبر در قرآن» طراحی شده است. متقاضیان، ابتدا در این دوره کوتاه مدت ثبت نام و شرکت می کنند و با کلیات مباحث و روند کار آشنا می شوند و سپس در صورتی که تمایل به ادامه دوره داشتند، برای شرکت در مقطع بعدی، اعلام آمادگی و ثبت نام می کنند.

۲- مقطع دوم: کارگاه تدبر در سوره ها

این مقطع شامل ۹ هفته بعدی دوره است که در آن فضایی فراهم می شود که مخاطبان ۹ سوره باقیمانده را با راهنمایی اساتید کار کرده و هر چه بهتر با نحوه تدبر در سوره ها آشنا شوند.

2. دوره مهارتی-گفتمانی:

🔵 بعد از آشنایی با تدبر در قرآن در «دوره آشنایی»، برای افرادی که توانایی، وقت و حوصله لازم جهت کسب مقدمات پایه‌ای و تقویت مهارت تدبر در قرآن را دارند و می‌خواهند با مبانی تدبر در قرآن و گفتمان قرآنی ولایی به نحو تفصیلی آشنایی پیدا کنند، دوره حضوری «مهارتی- گفتمانی»، به شرح ذیل طراحی شده است:

📚 مواد درسی

 مدت زمان دوره

 • ۲ ترم (هر ترم ۱۰ الی ۱۲ جلسه ۴ ساعته) به صورت حضوری

 📊 ترم بندی

 • ترم اول: تدبر در قرآن۱ (تعدادی از سوره های جزء ۲۹)+ آموزش زبان وحی
 • ترم دوم: تدبر در قرآن۲ (تعدادی از سوره های جزء ۳۰)+ آموزش مبانی تدبر در قرآن

👥 شرایط شرکت کنندگان

 • گذراندن موفق دوره آشنایی با تدبر در قرآن
 • قبولی در آزمون ورود به دوره
 • داشتن فرصت کافی برای انجام تکالیف و تمارین هفتگی کلاس (حدود ۳ ساعت در هفته) علاوه بر شرکت منظم در کلاسها (۴ ساعت در هفته)

📚 مواد آزمون ورودی

 • کلیات مباحث مبانی و روش تدبر در قرآن
 • کلیات و چارچوب های زبان قرآن (عربی)

🔴نکته: مواد و سرفصلهایی که برای آزمون در نظر گرفته شده است، مقدماتی است لازم برای طی کردن موفق دوره مهارتی-گفتمانی. با توجه به تجربه های گذشته، قریب به اتفاق متقاضیان، نیاز به تکمیل و تقویت داشته های خود در زمینه مواد فوق دارند، لذا دوره یک ماهه ای بصورت مجازی جهت آموزش این سر فصلها طراحی شده است که همه متقاضیان، می بایست بعد از طی موفق این دوره در آزمون ورودی شرکت کنند.

👨🏻‍🎓 دوره تخصصی

دوره «تخصصی تدبر در قرآن» ویژه آن دسته از برگزیدگان دوره دانشجویی تدبر در قرآن طراحی شده است که می خواهند به طور تخصصی وارد علم تدبر در قرآن شوند. هدف این دوره، تربیت افرادی است که از مبانی و روش تدبر قرآن به طور مستند و مستدل آگاه بوده و مهارت تدبر در قرآن را نیز کسب کرده‌‎اند و به تدریج می‌توانند در عرصه‌های مختلف ترویج و آموزش تدبر در قرآن و پژوهش‌های تدبری ورود پیدا کنند.

📚 مواد درسی

 • تدبر در قرآن: ۱۲ واحد
 • زبان وحی (آموزش زبان، ادبیات و عربی قرآنی): ۶ واحد
 • مبانی تدبر در قرآن و علوم قرآنی مورد نیاز: ۴ واحد
 • آشنایی با سنت و سیره معصومین(علیهم السلام): ۲واحد

 مدت زمان دوره

۶ ترم

📊 ترم بندی

 • ترم اول: آموزش روش تدبر در قرآن در قالب سوره های کوچک(۱)+ زبان وحی متوسطه(۱)
 • ترم دوم: آموزش روش تدبر در قرآن در قالب سوره های کوچک(۲)+ زبان وحی متوسطه(۲)+ مبانی(۱)
 • ترم سوم: آموزش روش تدبر در قرآن در قالب سوره های کوچک(۳)+ زبان وحی متوسطه(۳)+ مبانی(۲)
 • ترم چهارم: تمرین تدبر در سوره های متوسط و بلند(۱)+ مبانی(۳)
 • ترم پنجم: تمرین تدبر در سوره های متوسط و بلند(۲)+ آشنایی با سنت و سیره معصومان علیهم السلام(۱)
 • ترم ششم: تمرین تدبر در سوره های متوسط و بلند(۳)+ آشنایی با سنت و سیره معصومان علیهم السلام(۲)

👥 شرایط و الزامات شرکت در دوره

 • گذراندن موفق تمام مقاطع دوره دانشجویی و قبولی در مصاحبه و آزمون ورودی دوره
 • اختصاص حداقل ۴ ساعت زمان برای تمارین و پیگیری مباحث کلاس‌ها به صورت هفتگی علاوه بر شرکت منظم در خود کلاس
 • تحصیل در حوزه یا رشته‌های تخصصی علوم دینی در دانشگاه (رشته علوم قرآن و حدیث و توابع آن)

🔴نکته: دانشجویانی که در رشته‌های تخصصی علوم دینی (رشته علوم قرآن و حدیث و توابع آن) تحصیل نمی‌کنند، اما قصد، همت و فرصت مطالعات تخصصی دینی را دارند، با حضور جدی و پررنگ در دوره دانشجویی تدبر و تأیید اساتید و قبولی در آزمون ورودی می‌توانند در این دوره شرکت کنند.