معرفی بسته جامع آموزش تدبر در قرآن مؤسسه گفتمان قرآن و ولایت

مؤسسه گفتمان قرآن و ولایت در جهت رسالت خویش و رسیدن به چشم‌انداز مد نظر، اقدام به طراحی بسته جامع آموزشی تدبر در قرآن کرده است. این بسته ویژه جوانان دانشجو و نخبه شهر تهران بوده و دارای دوره‌های مختلفی است که متقاضیان می‌توانند با لحاظ شرایط در همه یا برخی از آنها شرکت کنند. هدف اصلی این دوره‌ها، آموزش مهارت تدبر در قرآن کریم و گسترش و تعمیق گفتمان قرآن و ولایت است.

هدف این بسته آموزشی چیست؟

هدف بسته جامع آموزشی، تربیت جوانان اثرگذاری است که معتقد به گفتمان قرآن و ولایت بوده و از سرمایه و مهارت تدبر در قرآن بهره‌مند باشند، تا هر یک در حوزه مورد توجه خود، بتواند منشأ اثر باشند. البته مؤسسه برای افرادی که بخواهند بطور ویژه در زمینه‌های تخصصی قرآنی ورود کرده و در حوزه‌های علمیه یا در رشته علوم قرآن و حدیث دانشگاه تحصیل کنند، برنامه‌های آموزشی دیگری دارد که روند آن خارج از بسته جامع آموزشی است. بر این اساس اهداف این بسته عبارتند از:

– افزودن انس تدبری مخاطبان با قرآن کریم و استمرار بخشی این انس در زندگی

–  آموزش مهارت تدبر در قرآن کریم (به ویژه سوره های کوچک)

– تربیت نیروهایی معتقد به چارچوب‌های اساسی گفتمان قرآن و ولایت

– تبیین برخی از مهمترین معارف راهبردی و تدبری قرآن کریم

نکته: اهداف فوق تنها با حضور فعال در تمامی دوره‌های تعریف شده در این بسته، محقق خواهد شد.

بطور خلاصه: کسی که حضور فعالی در همه دوره‌های تعریف شده در این بسته داشته باشد، اولاً باور وی به قرآن و الهی بودن آن افزایش می‌یابد و انگیزه وی جهت حرکت در راستای رهنمودهای قرآن بیش از پیش خواهد شد؛ ثانیاً تسلط خوبی بر مهارت تدبر در سور کوچک قرآن خواهد داشت؛ ثالثاً بسترهای اولیه لازم برای انس تدبری با سایر سور قرآن (متوسط و بزرگ) را پیدا خواهد کرد؛ رابعاً درک خوبی از جایگاه قرآن و معارف آن در هندسه دین و زندگی دینی پیدا خواهد کرد.

چه کسانی مخاطب این بسته هستند؟

مخاطب این بسته آموزشی، برادران دانشجو و یا فارغ التحصیل (زیر ۳۰ سال) هستند که علاقه و استعداد لازم جهت طی دوره‌های آموزشی مؤسسه برخوردار باشند.

این دوره‌ها چه حال و هوایی دارد؟

مؤسسه گفتمان قرآن و ولایت سعی دارد آموزش خود را با خصوصیات زیر همراه کند:

– آموزش کارگاهی و تعاملی و نه یک ‌جانبه و استادمحور

– آموزش علمی، دقیق و ضابطه‌مند و نه صرفاً انگیزشی و معارفی

– آموزش همراه با تبیین مبانی و معیارها نه ذوقی و سلیقه‌ای

– آموزش روش‌ها و شیوه‌ها نه صرفاً ارائه محتوای نهایی

– آموزش هماهنگ با ذائقه جوانان و نخبگان

– آموزش در فضایی صمیمی و با نشاط

این بسته آموزشی چه بخش‌هایی دارد؟

بسته جامع آموزشی دارای دو نوع دوره‌ مجزاست: ۱- دوره مهارتی تدبر در قرآن ۲- دوره‌های تکمیلی

  1. دوره مهارتی تدبر در قرآن (دوره پایه)

هدف از دوره مهارتی، مهارت آموزی تدبر در قرآن در بستر تمرین تدبر در برخی سوره‌های کوچک قرآن است. این دوره مرحله آغازین بسته جامع آموزشی بوده و ورودی‌های جدید لازم است در این دوره ثبت نام کنند. مدت این دوره سه ترم و هدف از آن آشنایی عمیق با تدبر در قرآن و روش فهم تدبری است. در این دوره، بسته سوره‌های حدید تا تحریم شامل ۱۰ سوره حاکمیتی(مدنی) و سوره‌های مزمل تا انسان شامل ۴ سوره بنیادی- اعتقادی(مکی)، مورد بررسی قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است که شرکت در دوره‌های تکمیلی بسته جامع آموزشی، منوط به گذراندن همه یا بخشی از این دوره می‌باشد.

 

  1. دوره‌های تکمیلی

بستر اصلی آموزش تدبر در قرآن، آموزش تدبر در قالب تمرین تدبر در سوره‌ها در دوره مهارتی است؛ اما برخی از مخاطبان علاقه‌مند به استمرار، ارتقاء، تقویت و تدقیق انس و ارتباط تدبری خود با قرآن بوده و می‌خواهند هم «تمرین» بیشتری در این خصوص داشته باشند، هم تسلط بهتری بر «روش» تدبر و هم درک کاملتری از «مبانی» تدبر. از این رو در بسته جامع آموزشی، دوره‌های تکمیلی گنجانده شده است که پاسخگوی نیاز این سطح از مخاطبان خواهد بود.

دوره‌های تکمیلی عبارتند از: دوره مهارتی تکمیلی، دوره زبان وحی و دوره مبانی تدبر

۲-۱٫ دوره مهارتی تکمیلی: این دوره در حقیقت ادامه دوره مهارتی تدبر در قرآن محسوب می‌شود و برای افرادی است که علاقه دارند با گستره وسیع‌تری از معارف سوره‌های قرآن آشنا شوند، دید کامل‌تری نسبت به مباحث تدبر بیابند و در این میان با تمرین مستمر و بیشتر، تسلط بهتری بر مهارت تدبر پیدا کنند. این دوره مجموعاً ۶ ترم بوده و اولویت در آن، بررسی تدبری مابقی سوره‌های حزب مفصل قرآن (۵۴ سوره) می‌باشد. در صورت وجود شرایط، امکان ادامه این دوره برای سوره‌های متوسط و بزرگ قرآن نیز می‌باشد.

۲-۲٫ دوره زبان وحی: این دوره مشتمل بر سه ترم است و در آن سه مبحث واژه شناسی(صرف)؛ جمله‌شناسی(نحو) و متن‌شناسی(مباحث ادبی و لفظی لازم برای فهم و تدبر سوره‌ها) مورد بررسی قرار می‌گیرد. در این دوره سعی می‌شود با رویکرد نوین، مباحث ادبیات عرب در راستای فهم تدبری قالب‌بندی و آموزش داده شود. شرکت در این دوره، پس از گذراندن یک ترم از دوره مهارتی پایه و کسب شرایط لازم ممکن است.

۲-۳٫ دوره مبانی تدبر: این دوره مشتمل بر یک ترم است و هدف از آن جمع‌بندی و ارائه منسجم مبانی و پایه‌های فکری تدبر در قرآن است که در قالب تشریح گفتمان قرآن و ولایت مطرح می‌شود. در این دوره، ثمرات و اثرات عینی قرآن محوری و پایبندی به گفتمان قرآن و ولایت و تمایز آن از سایر رویکردها در عرصه‌های مختلف دین و دین داری مورد اشاره قرار گیرد. شرکت در این دوره، پس از گذراندن دو ترم از دوره مهارتی پایه و کسب شرایط لازم ممکن است.

مدت کل بسته جامع آموزشی چه میزان است؟

مدت زمان طی کل بسته آموزشی دست کم سه سال است. در جدول زیر فشرده ترین حالت تحصیل در بسته جامع آموزش مشخص شده است:

دوره ترم۱ ترم۲ ترم۳ ترم۴ ترم۵ ترم۶ ترم۷ ترم۸ ترم۹
مهارتی پایه
مهارتی تکمیلی ⊕ 
زبان وحی ⊕  ⊕ 
⊕ 
مبانی تدبر ⊕ 

 

 

 

 

* در همه دوره‌ها به غیر از مهارتی تکمیلی، ترم سابق پیش نیاز ترم بعدی است.