آذر ۷, ۱۳۹۸

معرفی دوره دانشجویی تدبر در قرآن

🎓دوره دانشجویی تدبر در قرآن

🔴 دوره دانشجویی تدبر در قرآن در دو مقطع به شرح ذیل برگزار می گردد:

۱٫ دوره آشنایی:

⚪️ در این دوره مخاطبان با تعریف، جایگاه، ضرورت و روش کلی تدبر در قرآن آشنا شده و با کمک استاد، در تعدادی از سوره‌های قرآن تدبر می‌کنند و می‌یابند که تدبر در قرآن امری شدنی و میسر برای همه انسان‌ها است و به خوبی تجربه می‌کنند که هر کدام از سوره‌های قرآن، مفاهیمی جامع، منسجم و یکپارچه را بیان می‌کنند، مفاهیمی که در سطوح مختلف فردی، خانوادگی، اجتماعی و تمدنی، هدایت گر جامعه بشری می‌باشد.

📖 سوره‌های دوره

  • بسته سوره‌های به هم مرتبط حدید تا تحریم (۱۰ سوره حدید، مجادله، حشر، ممتحنه، صف، جمعه، منافقون، تغابن، طلاق و تحریم)

🗒 نحوه برگزاری دوره

🔴 این دوره بر روی ۲ بستر برگزار و دنبال می‌شود:

🅰️ سامانه آموزشی

⚫️ این سامانه بستری آنلاین است که در آن جلسات آموزشی ضبط شده، در یک بازه زمانی مشخص و به صورت گام به گام به نمایش در می آید و مخاطب بدون نیاز به دانلود مستقیم فیلمها، جلسات را به ترتیب از طریق سامانه مشاهده می نماید.

🔹در کنار ارائه اساتید، مطالب هر جلسه در قالب نمودارها و اسلایدهای آموزشی نمایش داده می‌شود. این امر در کیفیت آموزش دوره و جذابیت آن، تأثیر بسزایی دارد.

🔹هر هفته از آموزش، مشتمل بر تعدادی از جلسات آموزشی مرتبط به هم (هر جلسه: بین ۱۰ تا ۲۰ دقیقه) است که مخاطب پس از رسیدن موعد هر هفته می تواند به آنها دسترسی داشته باشد.

🔹امکان دانلود فیلمها وجود ندارد و فقط مشاهده از طریق سامانه ممکن است.

🅱️ کانال ارتباطی در پیام رسان بله

⚪️ جهت هر چه تعاملی تر شدن دوره، امکان ارتباط مخاطب با مؤسسه در بستر پیام رسان بله فراهم شده است. در این بستر کانالی تشکیل شده و همه شرکت کنندگان دوره در آن عضو می‌شوند و اخبار، اطلاعیه‌ها، فایل‌ها و موارد لازم در اختیارشان قرار می‌گیرد و از سوی دیگر مخاطبان با ارتباط با ادمین کانال، سؤالات و ابهامات اجرایی و علمی خود را مطرح و پاسخ می‌گیرند.

⏳ مدت زمان دوره

  • مجموع ساعات آموزشی دوره ۱۲ ساعت است که جهت استفاده بهتر مخاطبان در یک روند گام به گام و آموزشی در قطعات ۱۰ تا ۲۰ دقیقه‌ای با کیفیتی مناسب، ضبط و آماده سازی شده است.

🔴 جهت رعایت توالی آموزشی، جلسات در طول ۸ تا ۱۰ هفته در سامانه آموزشی در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد.

۲٫ دوره مهارتی-گفتمانی:

🔵 بعد از آشنایی با تدبر در قرآن در «دوره آشنایی»، برای افرادی که توانایی، وقت و حوصله لازم جهت کسب مقدمات پایه‌ای و تقویت مهارت تدبر در قرآن را دارند و می‌خواهند با مبانی تدبر در قرآن و گفتمان قرآنی ولایی به نحو تفصیلی آشنایی پیدا کنند، دوره حضوری «مهارتی- گفتمانی»، به شرح ذیل طراحی شده است:

📚 مواد درسی

⏳ مدت زمان دوره

  • ۲ ترم (هر ترم ۱۰ الی ۱۲ جلسه ۴ ساعته) به صورت حضوری

 📊 ترم بندی

  • ترم اول: تدبر در قرآن۱ (تعدادی از سوره های جزء ۲۹)+ آموزش زبان وحی
  • ترم دوم: تدبر در قرآن۲ (تعدادی از سوره های جزء ۳۰)+ آموزش مبانی تدبر در قرآن

👥 شرایط شرکت کنندگان

  • گذراندن موفق دوره آشنایی با تدبر در قرآن
  • قبولی در آزمون ورود به دوره
  • داشتن فرصت کافی برای انجام تکالیف و تمارین هفتگی کلاس (حدود ۳ ساعت در هفته) علاوه بر شرکت منظم در کلاسها (۴ ساعت در هفته)

📚 مواد آزمون ورودی

  • کلیات مباحث مبانی و روش تدبر در قرآن
  • کلیات و چارچوب های زبان قرآن (عربی)

🔴نکته: مواد و سرفصلهایی که برای آزمون در نظر گرفته شده است، مقدماتی است لازم برای طی کردن موفق دوره مهارتی-گفتمانی. با توجه به تجربه های گذشته، قریب به اتفاق متقاضیان، نیاز به تکمیل و تقویت داشته های خود در زمینه مواد فوق دارند، لذا دوره یک ماهه ای بصورت مجازی جهت آموزش این سر فصلها طراحی شده است که همه متقاضیان، می بایست بعد از طی موفق این دوره در آزمون ورودی شرکت کنند.