اطلاعیه ثبت نام کلاس زبان وحی مقدماتی (ترم تابستان ۹۸)

تعلّموا العربیّه فإنّها کلام الله الذی یکلّم به خلقه

(عربی را بیاموزید؛ چرا که آن زبان کلامی است که خدا به وسیله آن با خلقش تکلم نموده است)

گرچه کلاسهای تدبر در قرآن محوریت فعالیت‌های مؤسسه گفتمان قرآن و ولایت را تشکیل می‌دهد، اما برای ارتقای کیفیت بهره‌گیری از این کلاسها و رشد مخاطبان نیاز به ارائه برخی سرفصل‌های تکمیلی دیگر وجود دارد تا آموزش تدبر، بطور جامع صورت پذیرد. یکی از این سرفصل‌ها، آموزش زبان وحی است؛ زیرا مهمترین پیش نیاز برای انس مستقیم با کلام خداوند و فهم و تدبر بی واسطه آن، یادگیری زبان عربی قرآنی می باشد (جهت اطلاع کامل از اهداف و ساختار آموزشی دوره های تدبر در قرآن مؤسسه گفتمان قرآن و ولایت، دروس، ترم بندی، شرایط شرکت در دوره ها و… به اینجا مراجعه کنید.).

اما یادگیری زبان عربی، معمولاً خاطرات ناخوشایندی را برای برخی از ما تداعی می کند؛ از قبیل: یادگیری قواعد پیچیده و مشکل، یادگیری انواع و اقسام استثنائات، سر و کله زدن با بسیاری از مباحث بی فایده و… . مؤسسه گفتمان قرآن و ولایت سعی دارد در کلاس آموزش زبان وحی، زبان عربی را با رویکردی متفاوت و کاربردی آموزش دهد؛ با رویکردی قرآنی و با ساختار و مدلی نوین. این مباحث به مخاطبان کمک خواهد کرد تا در زمینه تدبر در قرآن، مهارت بهتر و بیشتری بیابند.

در کلاس زبان وحی مقدماتی، مباحث پایه و حداقلی لازم برای مخاطبان از دو علم صرف(واژه شناسی) و نحو (جمله شناسی) بیان شده و با آیات و عبارات قرآنی، مورد تمرین قرار می گیرد. لازم به ذکر است، متن آموزشی این کلاس، خلاصه ای از دو جلد کتاب «انس و آشنایی با زبان وحی» در قالب یک جزوه است که برای همین منظور توسط اساتید مؤسسه تألیف شده است (آشنایی با این کتب). فایل این جزوه بعد از ثبت نام، در کانال کلاس در اختیار دوستان قرار می گیرد.

شرکت در این کلاس، به همه متدبرینی که دست کم یک ترم از کلاسهای تدبر را گذرانده و همت و علاقه لازم به یادگیری مباحث پایه زبان عربی را دارند، توصیه می شود.

نکته: طلاب، دانشجویان دانشگاه شهید مطهری و امام صادق(ع)، دانشجویان رشته های الهیات و ادبیات عرب و افرادی که تسلط کاملی بر ادبیات عرب دارند، نیازی به  گذراندن درس «زبان وحی مقدماتی» ندارند.

خصوصیات اجرایی دوره

زمان برگزاری: پنج شنبه ها، ساعت ۱۵-۱۷ (از ۱۳ تیر الی ۱۴ شهریور)

تعداد جلسات: ۱۰ جلسه

هزینه کلاس: ۱۰۰ هزار تومان

  • جهت تسهیل برای افرادی که هم زمان با شرکت در این کلاس، در کلاس ترم دوم تدبر نیز شرکت می کنند، هزینه کلاس ۲۰ درصد کاهش می یابد، لذا هزینه کلاس برای ایشان ۸۰ هزار تومان می باشد.

شرایط متقاضیان:

  • گذراندن حداقل یک ترم از کلاسهای تدبر در قرآن
  • پایبندی به آیین نامه کلاس

الزامات شرکت در کلاس(آیین‌نامه کلاس):

از آنجا که دوره های تدبر در قرآن مؤسسه گفتمان قرآن و ولایت، دوره های جامع، پیوسته، حضوری و نخبگانی جهت آموزش تدبر و جریان سازی گفتمان قرآنی ولایی است، نه برگزاری کلاسهای فصلی، موردی، مجازی، عمومی و…؛ از این رو سیاست مؤسسه گفتمان قرآن و ولایت، جهت‌دهی هر چه بیشتر دوره‌ها به سمت فضایی جدی، منظم و با کیفیت است. یکی از مقدمات لازم برای ایجاد و تثبیت این فضا، تعیین چارچوبی برای حضور و فعالیت دوستان در کلاسها است که در قالب آیین نامه زیر طراحی شده است. افرادی امکان شرکت در کلاس را دارند که بتوانند بر طبق این آیین نامه، کلاس را دنبال کنند:

۱- جهت تسهیل ارتباط با دوستان و اطلاع رسانی موضوعات مرتبط با کلاس، در پیام رسان «بله» یک کانال با نام کلاس ایجاد می‌شود. ضروری است همه دوستان در این کانال حضور داشته و مطالب آن را به طور منظم دنبال کنند.

۲- شرکت در کلاسها مستلزم حضور منظم، به موقع و فعال است. هر غیبت ۲۰ امتیاز منفی دارد.

۳- اگر به هر دلیلی فردی امکان حضور در جلسه کلاس را نداشت، ضروری است از طریق اکانت مؤسسه، صوت جلسه را درخواست و دریافت کرده و با دقت گوش کند و بدین صورت خود را با مباحث کلاس همراه کند.

۴- با توجه به اینکه یادگیری زبان عربی قرآنی، مستلزم تمرین قواعد یاد گرفته شده در آیات و عبارات قرآنی است، لذا در هر جلسه کلاس، تعدادی تمرین قرآنی به شرکت کنندگان داده می شود. انجام این تمارین باعث یادگیری کامل و کاربردی شدن مباحث کلاس می شود و معیاری برای ارزیابی آموزشی شرکت کنندگان توسط استاد است. عدم ارائه هر تکلیف ۱۵ امتیاز منفی دارد.

۵- افرادی که مجموع امتیاز منفی آنها به ۷۵ برسد، از کلاس حذف خواهند شد.

مهلت ثبت نام: ۹۸/۳/۳۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *