دسته های مفهومی(سیاق) سوره‌های قرآن

پرونده‌ای که در پیوست همین مطلب قابل دسترسی‌است، دسته بندی آیات سوره های قرآن، بر اساس محتوا می باشد. معیار در دسته بندی ها، کامل شدن یک محتوا و شروع محتوای جدید است. در لسان کلاسهای تدبر به این دسته ها، سیاق یا کلام گفته می شود. سیاق‌بندی‌های ارائه شده، تکمیل سیاق بندی انجام شده در تفسیر المیزان و پژوهش‌های مؤسسه تدبر در کلام وحی قم می‌باشد.

باید توجه داشت که اصل در تقسیم بندی قرآن، سوره بوده و هر سوره در واقع یک کل منسجم است که در یک یا چند و یا چندین سیاق، مقصود خود را بیان کرده و مخاطب خود را هدایت می‌کند. لذا باید قرآن را سوره سوره و در درون هر سوره سیاق به سیاق خواند تا در معرض هدایت های الهی قرار گرفت. اما متأسفانه آنچه در جامعه مرسوم است، قرائت جزء جزء، حزب حزب و یا صفحه ای قرآن می باشد؛ که هیچ معیار قرآنی و محتوایی ندارد و فقط یک ملاک کمّی در آن لحاظ شده است.

شایان ذکر است برای تسهیل در امر ختم قرآن در مساجد و نماز خانه هایی که تا قبل از این به صورت قرائت یک صفحه در هر روز انجام می گرفته است، در مواردی که یک سیاق خیلی بزرگتر از یک صفحه بوده است، این سیاق به گونه‌ای به بخشهای کوچکتری تقسیم شده که هر بخش به لحاظ کمی تقریباً به اندازه یک صفحه از قرآن و به لحاظ کیفی و معنایی نیز تا حدی از انسجام معنایی برخوردار باشد. البته در صورت کوچکتر بودن سیاقها و یا حتی سوره ها(به مانند برخی سوره های جزء سی) از یک صفحه نیز چند سیاق یا سوره با هم یک بخش را تشکیل داده اند. این بخشها را در ستون آخر تحت عنوان ” مقداری که برای تلاوت قرآن روزانه در مساجد می توان خواند” مشخص کرده‌ایم. بر این اساس می‌توان قرآن را در مساجد و نمازخانه ها در حدود ۵۰۰ روز ختم کرد و در عین حال توجه بیشتری به معنا و مفهوم آیات نیز داشت.

همچنین دوستان نظرات تکمیلی و تصحیحی خود را ذیل همین مطلب یا با ارسال به tadabbor.quran@gmail.com به دست ما برسانند.

جدول دسته بندی سوره ها

2 دیدگاه در “دسته های مفهومی(سیاق) سوره‌های قرآن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *