رسالت و چشم انداز

اقامه «پایگاهی» جریان‌ساز به عنوان محلی جهت (۱) جذب جوانان نخبه اثرگذار شهر تهران، (۲) تربیت و پرورش آنها بر پایه گفتمان قرآن و ولایت، (۳) شبکه‌سازی از نخبگان، (۴) جهت‌دهی و پشتیبانی از افرادی که می خواهند به طور تخصصی‌تر به عرصه گسترش و اقامه این گفتمان در جامعه اسلامی ورود کنند.

توضیح برخی از عبارات و کلیدواژه‌ها در بیانیه فوق

پایگاه جریان‌ساز: منظور مکانی در دسترس است که صرفاً محلی برای برگزاری دوره‌های تدبر در قرآن نیست، بلکه پایگاهی برای حضور، استقرار، ارتباط ‌گیری، جهت‌دهی و جریان‌سازی است. بدین سان این پایگاه، محلی برای تعاملات مختلف آموزشی، فرهنگی، اجتماعی و… با مخاطبان است.

جوانان نخبه شهر تهران: منظور از این عنوان، طیفی از جوانان خوش‌فکر، پویا و دغدغه‌مند هستند که یا در دانشگاه تحصیل می کنند و یا در حوزه های علمیه. البته فعلاً امکان جذب طیف دانشگاهی بیشتر وجود دارد و در آینده حضور حوزویان نیز بیشتر خواهد شد. همچنین قلمروی فعالیت این مؤسسه، برادران شهر تهران می‌باشد.

تربیت و پرورش بر پایه گفتمان قرآن و ولایت: طبیعی است که تثبیت فرهنگ قرآن و ولایت، تنها با برگزاری دوره و آموزش تدبر حاصل نمی‌شود؛ بلکه نیازمند پرورش چند بعدی با لحاظ مبانی گفتمان قرآن و ولایت است. بر این اساس، رسالت مؤسسه را باید در سطحی جامع‌تر از آموزش، یعنی فردسازی و گروه‌سازی دانست. این فردسازی و گروه‌سازی در سیر تدریجی خود و در تعامل با اقدامات سایر مراکز تدبری منجر به ایجاد جریان خواهد شد.

شبکه سازی: یکی از امور اساسی برای گسترش گفتمان قرآن و ولایت، ایجاد ارتباط بین افرادی است که در مؤسسه برای امور آموزشی حضور می‌یابند. برقراری ارتباط بین این افراد و تشکیل گروه‌ها و کارگروه‌های مختلف امری است که در گسترش گفتمان قرآن و ولایت کمک شایانی می کند.

جهت‌دهی و پشتیبانی متخصصان: یکی از وظایف این مؤسسه پس از تربیت افراد و گروه‌هایی با نگرش قرآنی-ولایی، جهت دهی و پشتیبانی افرادی است که قصد یا آمادگی ورود به حوزه علمیه و یا رشته های قرآنی دانشگاه را برای بسط و گسترش گفتمان قرآن و ولایت و نگرش تدبری به قرآن را دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *