معرفی بسته ی جامع آموزشی

مؤسسه گفتمان قرآن و ولایت در راستای چشم انداز خود، اقدام به طراحی نظام آموزشی متناسب با جوانان نخبه و اثرگذار نموده است. این طراحی، پویا و همگام با تحولات زمانی بوده و در دوره‌های مختلف فعالیت مؤسسه امکان تغییر آن وجود دارد. تا بدین جا و براساس تجربیات چندین ساله در امر گسترش گفتمان قرآن و ولایت و به ویژه آموزش تدبر در قرآن، این نظام آموزشی در قالب یک بسته جامع آموزشی تبلور یافته است که برای نخبگان و دانشجویان طراحی شده است.

چه انتظاری از این بسته آموزشی وجود دارد؟

بسته جامع آموزشی مؤسسه، چهار هدف عمده را در کنار هم پیگیری می‌کند:

– افزودن انس تدبری مخاطبان با قرآن کریم و استمرار بخشی این انس در زندگی

– تبیین مهمترین معارف راهبردی و تدبری قرآن کریم

– آموزش مهارت تدبر در قرآن

– تربیت نیروهایی معتقد به چارچوب‌های اساسی گفتمان قرآن و ولایت

* اهداف فوق با حضور در مجموعه‌ دوره‌های تعریف شده در این بسته، محقق خواهد شد.

چه کسانی هدف این بسته هستند؟

هدف از پیاده‌سازی بسته جامع آموزشی، تربیت جوانان اثرگذاری است که می‌توانند در حوزه‌های مختلف جامعه اسلامی اثربخشی داشته باشند. بسیاری از این طیف مخاطبان، مشغول به تحصیل در دانشگاه بوده و یا پس از تحصیل دانشگاهی در حوزه‌های علمیه مشغول تعلم هستند. از این رو هدف اصلی از بسته جامع آموزشی، تربیت دانشجویان و یا حوزویان نخبه قرآنی است. طبیعی است برای گزینش این طیف از مخاطبان جهت ارائه آموزش‌های تکمیلی‌تر، لازم است در مراحل ابتدایی، دامنه گسترده‌تری از مخاطبان دانشجو جذب و تحت آموزش قرار گیرند.

بنابراین همه دانشجویان و یا فارغ التحصیلان زیر ۳۰سال، می‌توانند از مراحل ابتدایی آموزشی بسته جامع آموزشی بهره برند؛ اما بهره‌گیری از کل بسته جامع آموزشی، منوط به حائز بودن شرایطی است که در جای خود مورد اشاره قرار خواهد گرفت.

این دوره‌ها چه حال و هوایی دارد؟

مؤسسه گفتمان قرآن و ولایت سعی دارد آموزش خود را با خصوصیات زیر همراه کند:

– آموزش کارگاهی و تعاملی و نه یک ‌جانبه و استادمحور

– مباحث، دارای چارچوب و ضابطه است نه ذوقی و سلیقه‌ای.

– آموزش هماهنگ با ذائقه جوانان و نخبگان

– آموزش در فضایی صمیمی و بانشاط

این بسته آموزشی چه بخش‌هایی دارد؟

مرحله آغازین بسته جامع آموزشی، دوره فراگیر آموزشی است که طی آن، عموم مخاطبان متقاضی طی دو ترم با مقوله تدبر در قرآن و این نوع نگاه به قرآن کریم آشنا می‌شوند و ثمره این رویکرد عمیق را بالاخص در نظام معارف اجتماعی دین خواهند چشید.

پس از این مرحله، مخاطبان به دو دسته تقسیم می‌شوند. یک گروه، علاقه‌مند به تکمیل آموزش تدبر در قرآن بوده و می‌خواهند فراگیری «روش» تدبر را در قالب دقیق‌تر و کامل‌تر دنبال کنند، که در این صورت به شرط قبولی در آزمون ورودی می‌توانند در دوره مهارت‌آموزی طی دو ترم شرکت نمایند. در این دوره، آموزش روش تدبر در سوره‌های قرآن به انجام خواهد رسید.

گروه دوم از مخاطبان، آشنایی با روش تدبر در قرآن را برای خود کافی می‌دانند و می‌خواهند انس تدبری با دیگر سوره‌های قرآنی را ادامه دهند. این گروه می‌توانند در محفل هفتگی ارائه تدبر سور حزب مفصل (محمد(ص) تا ناس) قرآن کریم، شرکت کنند و بطور مستمر با معارف قرآنی انس داشته باشند.

برخی دوره های آموزشی، آموزش‌های تکمیلی است که جهت افرادی است که می خواهند هر چه بیشتر در مسیر انس با قرآن قدم بردارند، دوره‌هایی مانند:

– آموزش زبان وحی: که طی آن بطور ویژه آموزش بخش‌های مهم زبان عربی جهت ارتقای کیفیت فهم تدبری قرآن کریم، در دستور کار قرار می‌گیرد. در این دوره، آموزش زبان در قالبی نوین، ساده و در عین حال عمیق مدنظر قرار می‌گیرد.

– آموزش مبانی گفتمان قرآن و ولایت: هدف از برگزاری دوره مبانی گفتمان قرآن و ولایت، آشنا نمودن مخاطب با مهمترین مباحث مبنایی در فضایی تعاملی و کارگاهی است که در دایره این گفتمان قرار دارد و تمایز آن از سایر گفتمان‌ها را نشان می‌دهد.

 

 

 

4 دیدگاه در “معرفی بسته ی جامع آموزشی

 • با سلام و خداقوت خدمت همه زحمت کشان قرآنی مؤسسه
  آیا این دوره ها برای علاقمندان بالای ۳۰ سال برگزار نمی شود؟ و اینکه علاقمندان شهرستانی چگونه می توانند در این دوره ها شرکت کنند؟

  • سلام
   مؤسسه خادمان ساقی کوثر که لینک آن در پایین سایت ما آمده، کلاسهای تدبر را برای همه گروه های سنی خواهران برگزار می کند.
   موفق باشید.

 • با سلام و درود
  من واقعا آرزوی قلبی دارم که در این کلاسها شرکت کنم.سنم ۵۳ سال و استاد دانشگاه علوم پزشکی در خرم آباد هستم.در زمینه پژوهش های قرآنی دارای ۳ مقام کشوری و ملی هستم.در زمینه های حفظ و قرائت و تفاسیر هم تا حدی فعال هستم.
  اما با این اوصاف از نعمت کلاسهای شما محروم هستم.اگر امکان دارد برای افرادی همانند این برادرتان که هم در شهرستان هستیم و هم جوان نیستیم اما اشتیاق و آتش عشق تدبر در قرآن داریم راهکاری فراهم کنید مثلا آموزش به شکل مجازی.چه بسا به این طریق در سراسر ایران و حتی در سایر نقاط دنیا تدبر در قرآن گسترش یابد.
  من ناامید نیستم .

  • با سلام خدمت شما برادر بزرگوار

   موفقیت در هر کاری نیازمند تمرکز بر روی اهدافی مشخص است.
   این موسسه نیز مطابق اهداف و رسالت های از پیش تعیین شده فعلا امکان برگزاری دوره های مجازی یا در خارج از تهران را ندارد.
   اما شما می توانید برای پیگیری مطالعات تدبری از کتاب ها و دی وی دی های آموزشی اساتید که در بخش محصولات معرفی شده است استفاده کنید.
   همچنین می توانید برای اطلاع از دوره های خارج از تهران و یا دوره های مجازی با موسسه تدبر در قرآن و سیره مشهد یا موسسه تدبر در کلام وحی قم تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *