تبیین فهم تدبری آیات ۱۶-۱۹ سوره قیامت و نقد اقوال دیگر در قالب یک مقاله علمی

آیات ۱۶-۱۹سوره مبارکه قیامت از جمله آیاتی است که در خصوص معنای آن در میان مفسران و محققان بحث به درازا کشیده و نظرات مختلفی درباره آن مطرح شده است. بیشتر مفسران این آیات را جملات معترضه‌ای درباره قرآن، در میان آیات مربوط به قیامت دانسته ‌اند، اما برخی نیز این آیات را مربوط به موضوع قیامت و در صدد ترسیم صحنه‌ای از مواقف قیامت دانسته‌اند. هر چند مفسران و محققان برای همه این اقوال دلائلی را بیان کرده و گاه قول دیگر را نیز رد کرده‌اند، اما به نظر می‌رسد، هیچ‌کدام از این اقوال به‌رغم شهرت و کثرت نقل، مستند کافی نداشته و با ظواهر و سیاق آیات و برخی قرائن قرآنی و روایی همخوانی ندارد. نگارنده معتقد است، آیات ۱۶-۱۹ سوره قیامت، در واقع توصیه‌ای به پیامبر اکرم(ص) در عدم تعجیل در ابلاغ آیات پانزده‌گانه قبلی سوره قبل از اتمام سوره می‌باشد و این فهمی است که با تدبر در سوره قیامت به دست می آید. در این مقاله، ابتدا هر کدام از اقوال مشهور را بیان و نقد شده و سپس دیدگاه جدید و توضیحات و مستندات آن بیان گردیده است.

گفتنی است دیدگاه تدبری جدید در کتب تدبر اساتید محترم الهی زاده و صبوحی به نحو خلاصه بیان شده و جناب آقای برزگر در این مقاله به شرح و تفصیل آن و نقد اقوال دیگر پرداخته اند(کتب استاد الهی زادهکتب استاد صبوحی).

متن این مقاله که در مجله علمی-ترویجی مشکوه وابسته به بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی چاپ شده است از لینک ذیل قابل دریافت می باشد:

دیدگاهی نو درباره آیات ۱۶-۱۹ سوره مبارکه قیامت و نقد دیدگاه‌های سه‌گانه‌ مشهور

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *