مبانی تدبر در قرآن

یکی از سؤالات همیشگی مخاطبان این است که مبانی تدبر در قرآن چیست؟ در این راستا به برخی تحقیقات و مقالات مرتبط با مبانی تدبر در قرآن می پردازیم.

باسمه تعالی

در هر کاری، داشتن مبنای فکری صحیح ما را به روش متقن و به کارگیری روش متقن ما را به نتایج درست می رساند. متأسفانه بسیاری از فعالیتهای تدبری در قرآن، مبنای فکری صحیح و لذا روش متقن و در نتیجه نتایج درستی ندارد. در مؤسسه گفتمان قرآن و ولایت تلاش بر آن بوده که تدبر در قرآن بر اساس روش متقن و مبنای صحیح باشد. در ادامه برخی مطالب و پژوهشهایی که ما را به مبنای صحیح در امر تدبر در قرآن می رساند، عرضه می گردد. دو مطلبِ ابتدایی، دو تحلیل از تاریخ اسلام و چگونگی مهجور شدن قرآن و غلبه نگاه اخباری بر مجامع عمومی و تخصصی دینی می باشد که به عنوان مقدمه و جهت درک ضرورت رجوع به قرآن و دوری از اخباری گری بسیار مناسب می باشد. (در همین راستا این دو بیان شیوا و گویا از آیت الله سید کمال حیدری نیز بسیار راهگشا می باشد: اینجا و اینجا)
شایان ذکر است که کتاب “مبادی، مبانی و روش تدبر در قرآن” تألیف استاد محترم حجت الاسلام و المسلمین الهی زاده نیز به بحث پیرامون مبادی و مبانی و حتی روش کلی تدبر در قرآن پرداخته است. این کتاب و دیگر آثار استاد محترم را در اینجا دنبال کنید.

فهرست مقالات و تحقیقات:

۱- تحلیل تاریخی(۱)

۲- تحلیل تاریخی(۲)

۳- تعریف، جایگاه، ضرورت و غایت تدبر در قرآن

۴- شناخت دقیق جایگاه قرآن و اهل بیت(ع) در پرتو تعریف صحیح تدبر و تبیین(تفسیر)

۵- بررسی جایگاه سنت معصومان(ع) در تدبر در قرآن

۶- مبانی ارتباط و انسجام آیات درون سوره ها

۷- وحیانی بودن چینش آیات در سوره ها

۸- چیستی سوره

۹- نزول پیوسته و منظم آیات سوره ها (۱)

۱۰- نزول پیوسته و منظم آیات سوره ها (۲)

۱۱- نقد و نفی نظریه نیازمندی به سبب نزول در فهم قرآن

۱۲- عدم فهم صحیح سوره تحریم در اثر حاکمیت شأن نزول بر قرآن

۱۳- نفی وجود آیات مکی در سور مدنی و بالعکس

۱۴- مقدمه تفسیر المیزان

۱۵- خلاصه ای از مقدمه تفسیر تسنیم

۱۶- اثبات عدم وجود اختلاف قرائت در قرآن کریم(۱)

۱۷- اثبات عدم وجود اختلاف قرائت در قرآن کریم(۲)

 

به تدریج مباحث جدیدتری نیز به این قسمت اضافه خواهد شد.

2 دیدگاه در “مبانی تدبر در قرآن

 • بسمه تعالی سلام علیکم چرا امکان استفاده ازاین وجود نداردکه اولادانشجویان شهرستانهای دیگراستفاده کنند؟ !ثانیا مطالب را بصورت آنلاین یاآفلاین درپیامرسان هاقراربدهید که کسانیکه مایلندثبت نام کنندواستفاده کنند وبصورت مجازی امتحان بدهند ومحروم نشوند. ثالثا چرا سن متقاضییان رامحدودکردید ؟!آیامتولیدین پایین ترنمی توانند بهره مند شوند؟ !

  • با سلام خدمت شما برادر بزرگوار

   اولا به دلیل اینکه مکان موسسه ما در تهران است و فعلا توان پرداختن به سایر شهر ها را نداریم لذا دوره ای در شهر های دیگر برگزار نمی شود. دوستان شهرستانی می توانند با مراجعه به سایت tadabbor.in و یا mftqs.com از کتاب های و محصولات تدبری و یا دوره های این موسسات در حوزه ی تدبر بهره بگیرند.

   ثانیا فعلا ساختار و محتوای دوره های ما به گونه ای است که امکان ارائه ی آنها به صورت مجازی وجود ندارد و بستر برگزاری دوره ها صرفا کلاس های حضوری است. ان شاءالله در آینده با افزایش امکانات و توسعه ی موسسه دوره های مجازی نیز برگزار خواهد شد که به موقع اطلاع رسانی می گردد.

   ثالثا به دلیل آنکه شیوه ی ارائه ی بحث در این دوره ها به صورت کارگاهی و مباحثه محور است، لذا تعامل شرکت کنندگان را با یکدیگر را به شدت می طلبد به همین دلیل لازم است شرکت کنندگان تقریبا در یک سطح باشند تا امکان تعامل بهتر و ایجاد بحث و گفتگوی مفیدتر حاصل شود. بنابراین ناچار به ایجاد محدودیت هایی در پذیرش متقاضیان هستیم.
   در صورت برگزاری دوره های بیشتر، ممکن است برای برخی گروه های سنی دیگر نیز بتوان دوره هایی برگزار نمود.

   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *