معرفی

تجربه برگزاری دوره های مختلف قرآنی در دانشگاه تهران از سال ۱۳۸۱، مقدماتی را ایجاد کرد تا در تابستان سال ۱۳۸۴ «طرح تدبر در قرآن دانشگاهیان» با هدف ترویج فرهنگ ارتباط روشمند با قرآن کریم و همچنین تعمیق بصیرت قرآنی-ولایی کار خود را آغاز نماید. طی سال‌های ۸۴ تا ۸۹ در قالب این طرح، دوره‌های تدبر در سطوح مختلف برای برادران و خواهران دانشجو با مرکزیت مسجد دانشگاه تهران برگزار شد. بعد از آن، در سال‌های ۹۰ تا ۹۲ این دوره ها با مرکزیت حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان (مرکز فاطمی) برگزار گردید. پس از یک وقفه‌ کوتاه که جهت جمع‌بندی تجربیات، تقویت طرح و تدوین محتوای نهایی انجام گرفت، از پاییز ۱۳۹۳ با مرکزیت مؤسسه قرآن و عترت رهپویان امام رضا(علیه السلام) دوره‌های جامع آموزش تدبر در قرآن برگزار شد.

پس از تجربیات بیش از ۱۲ ساله طرح تدبر در قرآن دانشگاهیان و حضور در مراکز مختلف، نیاز به یک مجموعه مستقل، متمرکز و پر توان، احساس می‌شد. این امر موجب شد تا مسئولین طرح، اقدام به ثبت مؤسسه‌ای مستقل جهت برپایی متمرکز و دائمی دوره‌ها نمایند. این مؤسسه با نام مؤسسه فرهنگی قرآن و عترت «گفتمان قرآن و ولایت» بعد از طی مراحل قانونی در سال ۹۶ مجوز فعالیت خود را به عنوان مؤسسه قرآنی چند منظوره تخصصی دریافت کرد و از این پس مؤسسه «گفتمان قرآن و ولایت» به عنوان پایگاه اصلی و دائمی طرح تدبر در قرآن نخبگانی بوده و ان شاءالله فعالیت‌های مرتبط با گسترش گفتمان قرآن و ولایت با محوریت طرح تدبر در قرآن نخبگانی، به صورت هر چه قوی تر و منسجم تر و با تأکید بر مخاطبان نخبه (اعم از دانشجو و طلبه) پیگیری خواهد شد.

گفتنی است استاد محترم حجت الاسلام و المسلمین علی صبوحی بر سیاست ها و طرح‌های کلان مؤسسه گفتمان قرآن و ولایت نظارت داشته و این مؤسسه در راستای تقویت بیشتر جریان تدبر در قرآن کریم، با مؤسسه تدبر در کلام وحی قم، همکار و هماهنگ خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *