بهمن ۷, ۱۳۹۶

گزارش فعالیت ها

 

دانلود فایل pdf گزارش تصویری از عملکرد موسسه در سال های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۷ .

خلاصه فعالیت های اخیر طرح تدبر در قرآن نخبگانی

با آغاز فعالیت های موسسه گفتمان قرآن و ولایت در زمستان ۱۳۹۶ ، اولین سری تبلیغات دوره‌های تدبر در اسفند۹۶ و فروردین۹۷ صورت گرفت و اولین دوره دانشجویی تدبر در قرآن کریم در مؤسسه گفتمان قرآن و ولایت، در ۲۳ فروردین ماه ۱۳۹۷ آغاز شد. پس از آن هر ترم با انتشار اطلاعیه های دوره در فضای مجازی، محیط های دانشجویی و دانشگاه های شهر تهران کلاس های تدبر در قرآن به شرح زیر برگزار شد:

۱- ترم بهار ۹۷

کلاس تعداد کلاس ها ساعات آموزشی
ترم اول تدبر ۲ ۳۶

       

۲- ترم تابستان۹۷

کلاس تعداد کلاس‌ها ساعات آموزشی
ترم دوم تدبر ۱ ۴۰
ترم اول تدبر ۲ ۳۲
آموزش زبان وحی ۱ ۲۰
جمع ۴ ۹۲

 

    

۳- ترم پاییز۹۷

کلاس تعداد کلاس‌ها ساعات آموزشی
ترم سوم تدبر ۱ ۲۲
ترم دوم تدبر ۱ ۲۲
ترم اول تدبر ۲ ۴۸
آموزش زبان وحی ۱ ۱۶
جمع ۵ ۱۱۰

 

    

 

  

خلاصه ای از فعالیت‌های گذشته

 الف) برگزاری دوره‌های دانشجویی تدبر در قرآن

یکی از مهم‌ترین فعالیتهای طرح تدبر در قرآن دانشگاهیان، برگزاری دوره‌های تدبر در قرآن برای دانشجویان دانشگاه‌های تهران بوده است. طی این دوره‌ها با ارائه تدبر برخی از سور محمد(ص) تا ناس، آشنایی اجمالی با مبانی و روش تدبر صورت می‌پذیرفت. تعداد کلاس‌های برگزار شده بدین شکل بیش از ۱۰۰ کلاس در سطوح مقدماتی، متوسطه و تکمیلی بوده و مجموع مخاطبان آنها به بیش از ۳۰۰۰ نفر می‌رسد. این دوره ها در مکان های زیر برگزار شده است:

مسجد دانشگاه تهران، پردیس مرکزی دانشگاه تهران، پردیس فنی دانشگاه تهران، دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه اهل بیت(ع)، دانشکده دندانپزشکی شاهد، دانشکده برق دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، دانشگاه علوم تحقیقات.

ب)دوره آموزشی ویژه حوزویان و دانشجویان علوم قرآنی

در طی سالهای ۹۰-۹۱ دو دوره تدبر در قرآن، ویژه حوزویان و دانشجویان علوم قرآن برگزار شد که طی آن ضمن آموزش روش تدبر، تدبر سور جزء سی نیز به صورت کارگاهی ارائه گردید.

 

ج) فعالیتهای پژوهشی

طرح تدبر در قرآن دانشگاهیان طی سال‌های رشد و نمو خود، تلاش کرد تا نیازهای علمی خود را بر مبنای راهنمایی اساتید و در چارچوب تفکرات علامه‌ طباطبایی(ره) و حضرت آیت الله جوادی آملی(حفظه الله) طی پژوهش‌های مختلف رفع نماید. پژوهش ها عمدتا در زمینه مبانی تدبر، مباحث تفسیر و علوم قرآن، مباحث ادبیات عرب، برخی موضوعات علم اصول و برخی از مباحث مرتبط با سیره و تاریخ معصومان(ع)  صورت گرفته است. تألیف مجموعه کتب زبان وحی و برخی دیگر از جزوات و مقالات مرتبط، از جمله دستاوردهای پژوهشی مجموعه «تدبر در قرآن دانشگاهیان» است. (برای بهره گیری از برخی پژوهش های مرتبط با تدبر اینجا را کلیک کنید)

د- دوره‌های دانش آموختگی

جهت حفظ و تعمیق انس مستمر متدبرانه با قرآن بعد از اتمام آموزش در کلاس‌ها، تمهیداتی اندیشیده شد تا متدبران علاقه‌مند، بتوانند به صورت دسته جمعی به تدبر سایر سوره ها بپردازند. در این گروه‌ها تدبر بقیه سوره‌های محمد(ص) تا ناس – که در کلاسها بدان پرداخته نشده بود- در دستور کار قرار گرفت. در بعضی از این جمع‌ها، تمام ۶۸ سوره مبارک محمد(ص) تا ناس تدبر گردید.

 

 

 ه- همایش‌های سوره

یکی از کارهایی که علاوه بر برگزاری سطوح مختلف آموزشی و دوره های فارغ التحصیلی از تابستان سال ۸۸ در دستور کار قرار گرفت، برگزاری سلسله همایش‌های تدبر سور نیمه بلند قرآن کریم بود. این همایش‌ها به هدف انس و آشنایی با تدبر سوره‌های نیمه بلند قرآن، تقویت کار شخصی افراد بدون کمک مربی و حضور در کلاس و تمرین در استفاده از مطالب آموزش داده شده بر روی سور بلندتر، برگزار گردید.

در راستای اهداف فوق، شش برنامه تدبر در قالب همایش برگزار گردید:

  • سوره مبارک نور: شهریور و مهر ۸۸
  • سوره مبارک کهف: بهمن و اسفند ۸۸
  • سوره مبارک احزاب: اسفند۸۸ و فروردین۸۹
  • سوره مبارک غافر: تیر۸۹
  • سوره مبارک انفال: مهر ۹۰
  • سوره مبارک محمد(ص): فروردین۹۱

در هر یک از این برنامه‌ها، با ارائه جزوات مرتبط با تدبر سوره، متدبرین در طول حدود یک ماه سوره مربوطه را تدبر نموده و در نهایت در جلسه همایش شرکت کرده و از ارائه سوره توسط حجت الاسلام صبوحی (از شاگردان استاد الهی زاده) نیز بهره‌مند می‌شدند.

و- اردوهای آموزشی-زیارتی

در راستای برقراری الفت میان متدبرین، بهره‌گیری مستقیم از بیانات اساتید، رشد علمی و معنوی، و… تا به حال ۸ اردوی تدبری ترتیب داده شد: ۴ اردوی مشهد مقدس، ۳ اردوی قم و یک اردوی دماوند.

 

ز- هیئت قرآن و عترت(ع)

از حدود سال ۱۳۸۷ هیئتی قرآن محور در ابتدا به صورت خانوادگی و با برگزاری در خانه اعضا شروع به کار نمود. در ادامه با افزایش تعداد اعضاء این هیئت حیثیتی مستقل یافت و تاکنون نیز با حضور استاد محترم حجت الاسلام صبوحی به فعالیت خود ادامه می‌دهد.